Čistejšia, ľahšia, nižšie TCO: VDL predstavuje ďalšiu generáciu Futura
VDL Futura FMD2.
Ďalší
VDL Bus & Coach predstavuje novú generáciu autokarov Futura s novým pohonom. VDL tak podniká ďalšie kroky k vylepšenej spotrebe paliva a nižším nákladom na údržbu. Pre nový pohon výrobca zvolil osvedčené komponenty od DAF a ZF.
Utorok, 12. jún 2018, olala
Kombinácia nových motorov DAF MX s prevodovkami ZF je tichšia, úspornejšia a prispieva k ďalšiemu zníženiu celkových nákladov na vlastníctvo (TCO). Jednopodlažné varianty Futura sú vybavené motorom DAF MX-11, ktorý je k dispozícii s rôznymi výkonovými stupňami. Motor je spojený s automatizovanou manuálnou prevodovkou ZF Traxon ako štandard, plne automatická ZF Ecolife je voliteľná. Futura double-decker bude štandardne vyrábaná s motorom MX-13 v kombinácii s prevodovkou ZF Traxon. Novou možnosťou pre tento variant je kombinácia motora DAF MX-11 a plne automatickej prevodovky ZF Ecolife. Je ideálna pre linkovú a regionálnu dopravu, ako aj pre medzimestské spoje.

Pohon novej generácie má pozitívny vplyv na náklady opráv a údržby. Intervaly sa u modelov MX-11 a MX-13 zvýšili na 100 000 km. Najmä pre prevádzku s vysokým ročným objemom kilometrov je možnosť intervalu výmeny oleja až 200 000 km. Najvyššie úsilie bolo vynaložené na vyťaženie maximálnej energie z každej kvapky paliva. Použitím nových technológií bolo znížené vnútorné trenie. Blok motora, chladenie, prívod vzduchu, ložiská a piesty boli úplne prepracované a zvýšený bol aj kompresný pomer. Nové, efektívnejšie turbo poskytuje väčší krútiaci moment.

Nové motory MX charakterizuje zvýšený výkon a vylepšená spotreba paliva. Dôsledným preskúmaním spaľovacieho procesu sa DAFu podarilo dosiahnuť špičkový výkon len pri len 900 otáčkach za minútu. V závislosti od variantu výkonu majú motory MX mimoriadny krútiaci moment 50 Nm až 300 Nm. Kombinácia 12 prevodových stupňov ZF Traxon a nová redukcia zadnej nápravy 1:2,71 má za následok zníženie otáčok motora o 100 otáčok za minútu pri rýchlosti 100 km/h. Palivová účinnosť sa zlepšila o 3%.

Známu prevodovku ZF AS Tronic teraz nahrádza ZF Traxon. Najnovšia automatizovaná manuálna prevodovka má vplyv na zníženie spotreby paliva, ponúka nové funkcie a širokú škálu použitia.
Plne automatická šesťstupňová prevodovka ZF Ecolife je ideálna na prevádzku s nízkymi priemernými rýchlosťami s častým radením, voliteľne je dostupná pre všetky autokary Futura.

Najmä pri jazde kopcovitým terénom môže byť synergia všetkých komponentov pohonu vylepšená systémom Predictive Powertrain Control (PPC). Spojením GPS s topografickými informáciami si PPC prispôsobuje stratégiu pohybu a vylepšuje spotrebu paliva. Počas stúpania je udržiavaná nastavená minimálna rýchlosť. Tesne pred najvyšším bodom sa vypína plyn a prevodovka sa presúva do neutrálnej polohy. Udržať autokar v pohybe a "preklopiť" sa cez vrchol umožní kinetická energia. Počas klesania PPC aktivuje režim Eco-roll, ktorý udržuje prevodovku v neutrále a môže tak prísť ďalšia úsporu paliva o 2,5%.

Značné úspory hmotnosti prinieslo nové usporiadanie priestoru motora. Prostredníctvom cielených opatrení sa výrobcovi podarilo dosiahnuť zníženie hmotnosti o 100 kg. Významným prispievateľom je v tomto ohľade systém dodatočnej úpravy výfukových plynov, ktorý je teraz o približne 50 kg ľahší a zaberá o 40% menej objemu. Pre VDL Futura FDD2 tento systém výrazne zlepšil dostupnosť batožinového priestoru. Ako jej predchodca je o 20 kg ľahšia aj prevodovka ZF Traxon. Hlavné úspory hmotnosti sa dosiahli za zadnou nápravou. Vedie to k efektívnejšiemu rozloženiu hmotnosti, lepšej manévrovateľnosti a vyššej kapacite. Zmeny sa týkajú aj rozmiestnenia rôznych komponentov. Cieľom nového usporiadania je optimalizácia dostupnosti priestoru motora pre účinnejšie vykonávaniu údržby a opráv a 6% úspora súvisiacich nákladov.

Motory Euro 6 DAF sú známe pre svoje nízke emisie. Výraznejšia úspora paliva znižuje emisie CO2 a prispieva k lepšiemu životnému prostrediu. VDL Futura s novou generáciou motorov DAF je tiež vhodná na prevádzku na HVO (Hydrotreated Vegetable Oil). V porovnaní s "bežnou" naftou znižuje emisie CO2 až o 80%.

TS: VDL Bus & Coach bv
VDL Futura FDD2.
VDL Futura FHD2.