146 autobusov VDL Citea pre flámskeho dopravcu De Lijn
Flámsky dopravca De Lijn objednal od VDL Bus & Coach 146 autobusov. Objednávka pozostáva z troch rôznych typov: 7 Citea SLF-120 Electric, 84 Citea SLE-120 Hybrid a 55 kĺbových Citea SLFA-180 v dieselovej verzii.
Štvrtok, 07. jún 2018, olala
Táto objednávka je od De Lijn prvá, ktorá sa týka aj elektrických autobusov. 84 hybridných autobusov nasleduje po objednávke na 66 vozidiel Citea SLE Hybrid z októbra 2017. Autobusy budú dodané v prvej polovici roku 2019.

VDL Citea SLF-120 Electric
VDL Citea SLF-120 Electric má dĺžku 12 metrov, kapacitu 92 cestujúcich a je poháňaná 85 kWh batériou. VDL Bus & Coach dodá tiež infraštruktúru nabíjania. Nabíjacie body budú budú realizované v spolupráci s ABB. Autobusy budú jazdiť v mestách Gent a Leuven. Bude tu inštalovaná rýchla nabíjačka s výkonom 300 kW (na linke) a 40 kW nabíjačky v depe, aby bola zabezpečená celodenná prevádzka elektrických autobusov. Citea SLF-120 Electric je známa svojou modulárnou koncepciou, ktorá umožňuje postaviť verzie pre všetky typy nasadenia a lokálnych požiadaviek. Ľahká koncepcia VDL Citea Electric udržuje prevádzkové náklady veľmi nízke a zabezpečuje maximálny zisk z vlastníctva. Tiché a čisté elektrické autobusy prispievajú k zdravšiemu životnému prostrediu a k zlepšeniu kvality života obyvateľov.

VDL Citea SLE-120 Hybrid
Citea SLE-120 Hybrid má dĺžku 12 metrov a je vybavená sériovým hybridným systémom s funkciou stop-and-go. Vozidlá pre De Lijn sú naprogramované tak, aby mohli odchádzať zo semaforov a zastávok s využitím 100% elektrickej energie. Koncepcia autobusov Citea SLE Hybrid je modulárne prispôsobiteľná tak, aby sa mohli obsluhovať aj dlhšie trasy. Elektrickú autonómiu je možné ďalej rozširovať použitím obráteného pantografu a väčšieho akumulátora.

VDL Citea SLFA-180
Citea SLFA-180 má dĺžku 18 metrov, sedadlá pre 47 cestujúcich, priestor pre 114 stojacich cestujúcich a je vybavená motorom Euro 6 FPT. Vďaka ľahkej konštrukcii a výkonnému pohonu, ktorý je nakonfigurovaný na špecifickú prevádzku De Lijn, má VDL Citea SLFA nízku pohotovostnú hmotnosť, takže aj dobrú spotrebu paliva a nízke emisie škodlivých látok. V kombinácii s dlhou životnosťou to vedie k maximálnemu "profitu vlastníctva".

Flámsky dopravca De Lijn
De Lijn je obchodný názov flámskeho prevádzkovateľa verejnej dopravy, ktorý zabezpečuje autobusovú a električkovú dopravu. Aspoň raz za rok využije jeho služby 3,8 milióna ľudí. Na svoju prevádzku dostáva ročný príspevok od hlavného akcionára - Flámskeho regiónu. Druhým najdôležitejším príjmom je predaj lístkov. Sieť De Lijn zahŕňa približne 1 000 liniek a 36 000 zastávok. De Lijn, spolu so súkromnými dopravcami, s ktorými spolupracuje, prevádzkuje približne 4 100 vozidiel: 418 električiek a 3 700 autobusov. S viac ako 8 000 zamestnancami je De Lijn jedným z najväčších zamestnávateľov v krajine. Pre súkromných dopravcov pracuje ďalších 2 000 ľudí.

TS: VDL Bus & Coach bv