VDL Bus & Coach predstavuje najväčšiu európsku elektrickú flotilu
VDL Bus & Coach dodal pre Connexion (súčasť Transdev) a koncesiu Amstelland Meerlanden 100 elektrických autobusov, ktoré boli uvedené do prevádzky 1. apríla 2018.
Piatok, 08. jún 2018, olala
4., 5. a 6. júna 2018 sa účastníci koncesie, európski prevádzkovatelia verejnej dopravy a zástupcovia medzinárodnej tlače zaoberali problematikou najväčšej európskej flotily elektrických autobusov podrobnejšie. Počas troch dní sa VDL Bus & Coach na tejto výnimočnej prevádzke snažil preukázať svoju úlohu partnera pri prechode na verejnú dopravu s nulovými emisiami.

Od predstavenia prvej VDL Citea SLF-120 Electric na výstave UITP Mobility & City Transport v roku 2013 v Ženeve sa VDL Bus & Coach intenzívne zameral na elektrickú mobilitu. Prvá zmluva na elektrické autobusy bola podpísaná v apríli 2015 na 5 autobusov Citea SLF-120 Electric pre Münster. Štyri z nich boli súčasťou projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System), piata bola odovzdaná v súvislosti s projektom SEB, ktorý sa týkal systémov rýchleho nabíjania elektrických autobusov používaných vo verejnej doprave. Krátko potom, v októbri 2015 VDL Bus & Coach odovzdal prvú z 8 autobusov Citea SLFA Electric pre KVB v Kolíne nad Rýnom.
S týmito pilotnými projektmi získal VDL Bus & Coach významné skúsenosti ako spoľahlivý partner pri prechode na elektrickú verejnú dopravu.

Objednávka 100 e-busov pre flotilu Amstelland Meerlanden je pre VDL Bus & Coach najväčšou a zároveň najväčšou európskou flotilou elektrických autobusov v rámci jednej prevádzky. Niektoré z liniek sú v prevádzke aj 24 hodín denne, 7 dní v týždni. 49 autobusov Schipholnet jazdí na vysokorýchlostných okruhoch okolo letiska Amsterdam Schiphol. Tieto autobusy sú nakonfigurované tak, aby vyhovovali vysokému prevádzkovému objemu na linkách, majú 4-dverovú konfiguráciu pre optimálny tok cestujúcich. 51 autobusov R-net je určených pre regionálnu dopravu a prevádzku medzi mestami Uithoorn, Amstelveen, Schiphol a Amsterdam City Centre. 100 kĺbových elektrických autobusov najazdí denne až 30 000 km, sú vybavené najnovšou generáciou batérií s rýchlym nabíjaním. Batérie sú nabité za 20 minút (alebo menej) na nabíjacích miestach pozdĺž trasy, je tak možná 24-hodinová prevádzka autobusov.

Okrem Holandska a Nemecka sú vozidlá VDL Citea Electric v prevádzke aj v Luxembursku. Doteraz VDL Bus & Coach dokončil 14 elektrických projektov. V súčasnosti je v prevádzke 220 elektrických autobusov VDL, ktoré spoločne najazdili viac ako 10 000 000 kilometrov bez emisií. Zároveň prebieha viac ako 10 nových projektov, týkajúcich sa dodávok do Francúzska, Nórska, Švédska, Švajčiarska a Belgicka. Celkovo to bude viac ako 160 plne elektrických autobusov a pre mnohé z týchto projektov bude VDL Bus & Coach generálnym dodávateľom. To znamená, že bude zodpovedný nielen za dodávku autobusov, ale aj za implementáciu infraštruktúry nabíjania, projektového riadenia, opravy a údržbu celého systému.

VDL Bus & Coach pokračuje v inováciách batérií, technológie nabíjania a dizajnu autobusov, väčšinou v spolupráci s VDL ETS (Enabling Transport Solutions). VDL ETS, rovnako ako VDL Bus & Coach, je súčasťou VDL Groep, zameriava sa na výskum, vývoj, prototypovanie a testovanie nových konceptov, hlavne súvisiacich s dopravou. Vďaka VDL ETS ako hlavnému partnerovi pre inovácie je VDL Bus & Coach popredným výrobcom riešení s optimálnymi celkovými nákladmi na vlastníctvo (TCO). Pozitívne atribúty, ktoré sú pre rad Citea známe - ľahká konštrukcia, nízka spotreba energie a modulárna konštrukcia - sa týkajú aj elektrických verzií a udržiavajú celkové náklady všetkých typov Citea Electric čo najnižšie. Pokračovaním v inováciách chce VDL Bus & Coach aj v budúcich rokoch udržať svoju pozíciu európskeho lídra na trhu.

Dopyt po elektrických autobusoch a výzvy na predkladanie ponúk rastú rýchlo a je veľmi dôležité, aby dopravcovia mohli počítať s partnerstvom s dodávateľom, ktorý má praktické skúsenosti v oblasti elektrickej mobility. Rozsah týchto skúsenosti musí presahovať výrobu elektrických autobusov. Musí zahŕňať tiež implementáciu a údržbu nabíjacích staníc, podporu pre pripojenie k rozvodnej sieti a školenia personálu. VDL Bus & Coach je, okrem dodávateľa autobusov, aj dodávateľom komplexného systému, a môže poskytnúť niektoré, alebo všetky tieto služby, ktoré zákazník vyžaduje. Cieľom VDL Bus & Coach je zásadne prispieť k dosiahnutiu verejnej dopravy bez emisií.

VDL Bus & Coach bv