Göteborg: Volvo Ocean Race aj s prototypmi elektrických kĺbových autobusov
Švédsky Göteborg víta v dňoch 14. až 21. júna Volvo Ocean Race. Privíta aj dva vývojové celoelektrické kĺbové autobusy Volvo, ktoré budú voziť návštevníkov medzi centrom Nordstan a miestom podujatia Frihamnen.
Pondelok, 04. jún 2018, olala
Nové prototypové autobusy, ktoré môžu odviezť až 135 cestujúcich, budú testované na časti linky mestskej dopravy, ktorú prevádzkuje Västtrafik. Elektrické kĺbové autobusy sú súčasťou projektu ElectriCity, v rámci ktorého jazdilo od roku 2015 na trase 55 v Göteborgu približne desať elektrických autobusov.

Dva kĺbové autobusy sú, okrem elektrického pohonu, vybavené viacerými technickými a dizajnovými riešeniami, ktoré ponúknu cestujúcim jednoduchšie a pohodlnejšie cestovanie. Napríklad, autobusy majú štyri dvojité dvere, veľké voľné podlahové plochy, ergonomicky tvarované držadlá, úchyty a operadlá pre stojacich cestujúcich. Cieľom nových dizajnových riešení je, aby mohol na každej zastávke rýchlo a pohodlne nastúpiť a vystúpiť veľký objem cestujúcich, a aby bolo ich cestovanie zároveň čo najkomfortnejšie.

Na palube je bezplatné Wi-Fi, zásuvky na nabíjanie mobilných telefónov a obrazovky s dopravnými informáciami.

Počas pretekov Volvo Ocean Race v dňoch 14. až 21. júna budú autobusy s elektrickým pohonom jazdiť medzi Nordstanom a Frihamnenom. Od 25. júna sa budú testovať na trase EL16, ktorá je súčasťou linky 16 dopravcu Västtrafik. V dopoludňajších a večerných hodinách budú jazdiť medzi Eriksbergstorget a Nordstan. V priebehu dňa budú jazdiť aj medzi univerzitnou nemocnicou Eriksbergstorget a Sahlgrenska. Na trase budú postavené dve nové zastávky a dve existujúce autobusové zastávky v Eriksbergstorget a Lindholmen získajú nové prístrešky.

Keďže sú elektrické kĺbové autobusy prototypy, nebudú jazdiť podľa platného cestovného poriadku.

Nové elektrické vozidlá sú súčasťou projektu ElectriCity, spoločného projektu medzi výskumnou komunitou, priemyslom a mestom Gothenburg, ktorý vyvíja, demonštruje a vyhodnocuje riešenia pre udržateľnú mestskú dopravu novej generácie. ElectriCity spája partnerov projektu - Volvo Group, región Västra Götaland, Västtrafik, mesto Göteborg, Chalmers University of Technology, Švédsku energetickú agentúru, Johanneberg Science Park, Lindholmen Science Park, Göteborg Energi, Ericsson, Älvstranden Utveckling, Keolis, Akademiska Hus a Chalmersfastigheter.

Projekt s kĺbovými autobusmi prevádzkuje Volvo, Västtrafik, mesto Gothenburg, Göteborg Energi a Transdev.

Viac informácií o projekte ElectriCity nájdete na adrese electricitygoteborg.se

TS: Volvo Buses