Záhreb tento týždeň hostí "INTERNATIONAL BUS EURO TEST 2018"
Záhreb je miestom tradičného, každé dva roky prebiehajúceho International Bus Euro Testu. Najlepšie vyhodnotený autobus dostane v septembri na IAA Nutzfahrzeuge v Hannoveri prestížny titul "Bus of the Year 2019."
Pondelok, 21. máj 2018, olala
Tri mestské autobusy bude testovať 21 profesionálnych novinárov z odborných európskych časopisov, špecializovaných na osobnú dopravu. Zúčastnené mestské autobusy sa na chorvátskych cestách podrobia náročným testom.

Sú to:
  • Plne elektrický autobus Heuliez GX Elec,
  • Irizar ie-Tram,
  • a
  • Mercedes-Benz Citaro Light Hybrid.

Očakáva sa, že testovanie bude veľmi zaujímavé, nakoľko súťažiacimi sú najmodernejšie mestské autobusy vybavené najnovšími technickými inováciami a riešeniami.
Bus Euro Test sa koná od 21. mája do 24. mája, oficiálne ho otvorí starosta mesta Záhreb Milan Bandic.
Bus Euro Test 2018 hostí záhrebská dopravná spoločnosť ZET.

Heuliez GX Elec je plne elektrický, Irizar ie-Tram futuristický autobus, tretím je Mercedes-Benz Citaro Hybrid.

Všetky tri autobusy boli verejnosti prvýkrát predstavené na Busworld Kortrijk 2017. Busworld je zároveň veľkorysým sponzorom Bus Euro Testu. Aj keď Európa hovorí o elektrických autobusoch, nafta a/alebo CNG sú pre najbližšie roky nevyhnutné. Testy pre "International Bus and Coach of the Year" sa organizujú každé dva roky - Bus Euro test v párnych rokoch, Coach Euro test v nepárnych rokoch.

Účasť 21 členov poroty je založená na ich dobrovoľnosti, testovanie sa, pre zachovanie nestrannosti, koná podľa veľmi prísnych pravidiel. Bus Euro Test 2018 hostí Boštjan Paušer (člen jury pre Chorvátsko a redaktor časopisu Kamion & Bus) a Goran Kekic (člen jury pre Slovinsko, Transport & Logistika).

Testovania sa zúčastňujú zástupcovia časopisov: ÖPV Österreichischer Personenverkehr (A); Transporama (B); Kamioni, Avtobussi (BG); Kamion & Bus (HR); Danske Busvorgnmand (DK); Auto, tekniikka ja kuljetus (FIN); Bus & Car Connexion Transports Territoires (F); Omnibusrevue (D); Bus & Coach Buyer (GB); Camion Truck & Bus Magazin (H); Fleet Management Magazine (IRL); Tuttotrasporti (I); Touringcar & Bus (NL); Buss-Magasinet (N); Autobusy (PL); Tranzit (RO); Autobuses & Autocares (E); Res Och Trafikforum (S); TIR transNews (CH); Transport & Logistika (SLO); Transport a Logistika (CZ).


busworld.org