Prvý Busworld Turkey v Izmire skončil úspešne
Po šiestich veľtrhoch Busworld Turkey na výstavisku Expo v Istanbule to bolo prvé vydanie v novom a modernom výstavnom centre v Izmire, v treťom najväčšom tureckom meste so starovekou históriou.
Štvrtok, 03. máj 2018, olala
Oficiálneho otvorenia sa zúčastnilo viacero funkcionárov z odvetvia dopravy, spoločne so starostom mesta Izmir.

Hoci sa na začiatku prejavovali obavy, či prechod veľtrhu z Istanbulu do Izmiru neovplyvní počet vystavovateľov a návštevníkov, hneď od prvej minúty však bolo jasné, že veľtrh bude úspešný. Pri bránach výstaviska zastavovali početné autobusy s návštevníkmi. Busworld zaznamenal celkom 10 040 návštevníkov zo 107 krajín a 115 vystavovateľov z 18 krajín. Čistá výstavná plocha predstavovala 10 500 metrov štvorcových, dokonca o niečo viac, ako predchádzajúce vydanie v Istanbule.

Ďalším spôsobom, ako merať úspech výstavy, sú aj realizované reálne obchody: autobusy sa predávali, prebehlo mnoho obchodných rokovaní, ktoré viedli k uzavretiu zmlúv.

Najväčším vystavovateľom bol domáci výrobca autobusov BMC, ktorý po tom, ako na niekoľko rokov zmizol z autobusového priemyslu, pracuje na svojom impozantnom návrate. Mal najväčší (3.000 m2) a najpohostinnejší stánok, s vystúpeniami tureckého tanečného súboru, slávneho umelca v hre na elektrické husle, či s mnohými ďalšími akciami. Každý deň priniesol nové prekvapenie.

Podľa organizácie, ktorá zastrešuje tureckých výrobcov, má oblasť exportu autobusov hodnotu 1,15 miliardy USD. Takže, aj v tomto smere má Busworld zmysel, pretože priťahuje veľa návštevníkov a zahraničných firiem stredného východu, ale aj susedných krajín, ako je Irak a Irán. Na export sa orientujú mnohé turecké spoločnosti. Jednou z nich je Otokar, ale tiež Güleryüz, Safkar a mnoho ďalších. Napríklad Anadolu Isuzu vytvára silné spojenie s Európou, najmä s Francúzskom, presne tak, ako to robí Otokar. Na veľtrhu boli zastúpené aj medzinárodné značky ako Allison Transmission, ZF, Cummins, Fasching, Fogmaker, Hübner a i. Jeden z návštevníkov sa nechal počuť, že má pocit, že chodí po veľkom supermarkete s kompletným sortimentom pre výrobu autobusu.

Izmir je hlavné mesto provincie s rovnakým názvom. Pred pätnástimi rokmi malo 2,5 milióna obyvateľov, teraz v roku 2018, sa mesto rozrástlo na viac ako štyri milióny obyvateľov. Je to po Istanbule a Ankare tretie najväčšie mesto v Turecku. Jeho poloha v Izmirskom zálive v západnej časti Turecka je ideálna. Je druhým najväčším prístavom v krajine, s medzinárodným letiskom a dobrým železničným spojením s ostatnými mestami. Izmir je tiež jedným z najstarších miest v Turecku s dávnymi stopami, ktoré sa datujú dávno pred obdobie rímskej ríše.

TS: busworld.org