Rakúsko sa pripravuje na dekarbonizáciu krajiny
Rakúska vláda vydala najnovší návrh klimatickej a energetickej stratégie budúcnosti. Plán sa týka obdobia do roku 2030, pričom hlavným aspektom je elektrická doprava, a to najmä v sektore úžitkových vozidiel.
Štvrtok, 12. apríl 2018, olala
Dekarbonizácia mobility a energetického sektora je kľúčovou oblasťou rakúskeho strategického dokumentu "Misia 2030", návrh ktorého obsahuje plány na celkové posilnenie elektrickej dopravy. Obzvlášť výrazne sa má zvýšiť elektrifikácia úžitkových vozidiel, ako sú vany a nákladné vozidlá, pokračovať majú aj dotácie na súkromné ​​elektrické autá.

V súčasnosti sú stimuly pre elektromobily vo výške 4 000 € pre celoelektrické autá, 1 500 € pre hybridy, 750 € na elektrické bicykle a 200 € pre nástenné boxy alebo inteligentné nabíjacie káble. Vláda chce tiež zmeniť zákon, aby bolo jednoduchšie inštalovať nabíjacie stanice EV v bytových domoch a obytných blokoch.
Okrem toho má Rakúsko posilniť zdieľanie elektrických vozidiel a služieb na vyžiadanie, ako aj elektrické taxi a kuriérske služby s nulovými emisiami. Pre verejnú dopravu sa plánuje elektrifikácia 85% všetkých vlakov.

Dokument #misia 2030 má pomôcť Rakúsku dosiahnuť ciele EÚ v oblasti klímy, podľa ktorého musí alpská krajina, v porovnaní s úrovňami v roku 2005, znížiť svoje emisie o 36 percent. K dnešnému dňu sa ich podarilo znížiť o takmer 8%.

Nový dokument nasleduje po počiatočnom pláne rakúskej vládnej koalície, konzervatívneho ÖVP a pravicového FPÖ. Strany prisľúbili, že budú pokračovať v úsilí o zrušenie jadrovej energie a uhlia, pretože krajina má do roku 2030 cieľ využívať iba obnoviteľné zdroje, a to najmä vodnú energiu.

V najnovšom koncepte vláda odhaduje, že tieto opatrenia by mohli vytvoriť 34 000 pracovných miest, elektrická mobilita by mala priniesť aj 3,1 miliardy príjmov. Konkrétne, elektromobily majú v súčasnosti v Rakúsku podiel 2,25% spomedzi všetkých novoregistrovaných vozidiel, ale celkový percentuálny podiel je však značne nižší, len na úrovni 0,39% celkového trhu automobilov.

Zdroj: emobilitynews