Cestujúcich v Ostrave vozia nové trolejbusy zo Škody
Škoda Electric v minulých dňoch odovzdala do Ostravy dva moderné kĺbové trolejbusy 27 Tr, ktoré doplnili desať dvanásťmetrových vozidiel 26 Tr dodaných vo februári tohto roku.
Streda, 11. apríl 2018, olala
Celková hodnota zákazky je viac ako 160 miliónov korún.

"Desiatka krátkych trolejbusov už niekoľko týždňov jazdí v Ostrave, odozva od dopravcu aj cestujúcich je veľmi pozitívna. V meste sa navyše čoskoro objavia aj prvé kĺbové vozidlá," vysvetľuje projektový manažér Škody Electric Milan Norek. Aktuálna dodávka trolejbusov pre Ostravu nadväzuje na zatiaľ posledný obdobný kontrakt z roku 2015, kedy Škoda Electric dodala tamojšiemu dopravnému podniku 12 vozidiel so superkapacitormi.

Nové trolejbusy 26 Tr patrí k tým vozidlám, ktoré sú vybavené batériami - môžu tak bez problémov prejsť niekoľko kilometrov aj v miestach, kde chýba trolejové vedenie. Obrovskou výhodou pre dopravcu je, že sa batérie nemusia nabíjať. Nabíjanie prebieha počas jazdy na troleji a navyše dochádza k rekuperácii, kedy sa energia z brzdenia ukladá do batérií.

"Toto riešenie je teraz veľmi žiadané. Alternatívny pohon na batérie dáva dopravcovi veľké možnosti, kam trolejbusy nasadiť, navyše je šetrný k prírode a tichý," hovorí obchodný manažér Škody Electric Radek Kapr. "Tento typ si u zákazníkov získal veľkú obľubu a stal sa veľmi žiadaným na domácom, aj na zahraničnom trhu," dopĺňa Radek Kapr.

Kĺbové trolejbusy 27 Tr sú vybavené aj zariadením pre úsporu trakčnej energie, tzv. superkapacitormi. Jednoduchší nástup a výstup cestujúcich je uľahčený pomocou tzv. kneelingu, kedy sa trolejbus nakloní až k hrane chodníka. Pohodlie pri jazde zlepšuje výkonný systém vykurovania a prehľadný informačný systém, samozrejmosťou je kamerový záznam diania vo vozidle, aj okolo neho.

TS: skoda.cz