Škoda Electric znovu uspela v Budapešti
Plzenská firma získala ďalšiu významnú zahraničnú zákazku, tentoraz v Budapešti, kam dodá 21 nových moderných vozidiel a nadviaže tak na dodávku 36 trolejbusov z predchádzajúcich rokov.
Pondelok, 09. apríl 2018, olala
Nové vozidlá Budapešť získa do prvej polovice roku 2019, prvé trolejbusy by sa u zákazníka mali objaviť na prelome tohto a budúceho roka.

"Dopravný podnik v Budapešti je s našimi trolejbusmi spokojný a preto znovu objednal ďalších desať dvanásťmetrových a jedenásť osemnásťmetrových trolejbusov z platnej rámcovej zmluvy," oznamuje obchodný manažér Škody Electric Pavel Kuch.

Škoda Electric uspela s modelom vozidla, ktorý využíva jazdu na batérie a na časti trás, kde chýba vedenie, tak vlastne jazdí v režime elektrobusu - vodič v takom prípade prepne na batériový pohon a môže takto prejsť aj niekoľko kilometrov. Výhodou tohto riešenia je možnosť dobíjania batérií počas jazdy na troleji - nie je potrebná žiadna špeciálna nabíjacia infraštruktúra.

"Maďarsko patrí k našim tradičným teritóriám, okrem Budapešti jazdia trolejbusy, vyrobené v Škodovke napríklad v meste Szeged. Zaujímavé je, že išlo výlučne o vozidlá s batériovým pohonom. Tie sú medzi dopravcami veľmi obľúbené predovšetkým preto, že ich môžu využívať aj na trasách mimo trolejové vedenie. Ich nasadenie je teda veľmi flexibilné," vysvetľuje Pavel Kuch.

Vozidlá budú využívať karosérie Urbino najmodernejšej 4. generácie. Rovnaké ako tie, ktoré Škoda dodala do Žiliny, či plánuje dodať napríklad do Českých Budějovíc a Plzne. "V nových vozidlách je samozrejmosťou klimatizácia priestoru pre cestujúcich a vodiča, alebo moderný informačný systém," dopĺňa Pavel Kuch. Trolejbusy majú tiež kamerový systém, ktorý zaisťuje väčšiu bezpečnosť cestujúcich. Zaujímavosťou vozidiel je, okrem iného aj špeciálny systém, ktorý počíta váhu cestujúcich.

Skupina Škoda Transportation dodala do Maďarska od roku 2007 produkty za viac ako päť miliárd korún. Škoda Transportation pred niekoľkými rokmi úspešne zakončila projekt električiek pre mesto Miskolc a odovzdala pre dopravný podnik sériu 31 moderných vozidiel ForCity Classic. Škodovácke trolejbusy jazdia v Maďarsku, okrem Budapešti a Szegedu, tiež v Debrecíne. Škodovka sa podieľala aj na dodávke metra pre maďarské hlavné mesto.

skoda.cz