Prvé Citey LLE-99 Electric pre Luxembursko
Prvých sedem autobusov Citea Electric uviedol do prevádzky 8. februára dopravca Voyages Emile Weber. Je to prvá objednávka z Luxemburska na e-busy a nabíjaciu infraštruktúru VDL.
Piatok, 09. február 2018, olala
Autobusy VDL Citea LLE-99 Electric budú jazdiť v okolí mesta Bettembourg a budú tvoriť najväčšiu flotilu elektrických autobusov v Luxembursku. Denne budú obsluhovať trasu približne 1400 km.

Kapacita autobusov s dĺžkou 9,9 metra je veľmi vhodná pre špecifické požiadavky tejto oblasti. Príležitostné (rýchle) nabíjanie cez deň zabezpečí optimálne nasadenie autobusov počas dňa. V noci budú využívať pomalé nabíjanie a budú tak zásobené energiou znovu cez pantograf na streche alebo zásuvku. VDL, ako dodávateľ systému, je zodpovedný za dodávku elektrických autobusov a nabíjacích staníc, vrátane inštalácie a realizácie projektu.

Ard Romers, riaditeľ divízie VDL Bus & Coach Nederland, hovorí: "Holandsko má v súčasnosti 9 projektov implementácie EMobility, čím je preukázateľne osvedčeným partnerom transformácie na efektívne systémy verejnej dopravy s nulovými emisiami. Naše čisté a výkonné elektrické vozidlá sú v každodennej prevádzke v niekoľkých nemeckých mestách. S týmito skúsenosťami sme preto vhodným riešením pre ambície Luxemburska dosiahnuť udržateľnosť verejnej dopravy. "

Autobus VDL Citea LLE-99 Electric bol špeciálne vyvinutý pre menej rušné mestské a regionálne autobusové linky, aby aj tieto oblasti mohli využívať verejnú dopravu s nulovými emisiami. Zvyčajne sú elektrické autobusy oveľa ťažšie ako bežné dieselové autobusy. Vyššia hmotnosť znamená menej cestujúcich a vyššiu spotrebu. Avšak VDL Citea LLE je známa ako šampión ľahkej váhy, pretože výrobcovi VDL Bus & Coach sa podarilo udržať veľmi nízku hmotnosť aj pre elektrický variant a dosiahnuť jej zníženie až o viac ako 1 000 kg v porovnaní s bežným 12-metrovým dieselovým autobusom.

Firma Voyages Emile Weber bola založená v roku 1875 ako rodinný podnik a od roku 2000 je v rukách piatej generácie. Prvá generácia začala svoju činnosť pred viac ako 140 rokmi, kedy dvakrát týždenne na troch trasách prevádzkovala jeden autokar. V súčasnosti firma Voyages Emile Weber, s takmer 1 000 zamestnancami a rozsiahlou sieťou cestovných kancelárií a tour operátorov, patrí medzi najväčšie luxemburské spoločnosti so zameraním na osobnú dopravu a cestovný ruch. Vozový park tvorí viac ako 450 vozidiel - taxíkov, minibusov, autobusov pre verejnú dopravu a luxusných autokarov.

VDL Bus & Coach bv