V Amsterdame budú jazdiť elektrické autobusy
Amsterdamský dopravca GVB prijíma opatrenia na nahradenie časti svojej dieselovej autobusovej flotily elektrickými autobusmi. Predpokladá sa, že prvé elektrické autobusy začnú v meste jazdiť od roku 2020.
Piatok, 09. február 2018, olala
V nadchádzajúcich rokoch Amsterdam úplne presedlá na autobusy bez emisií, najmä tým, že bude obstarávať viac elektrických autobusov. Tieto autobusy budú čistejšie, tichšie a komfortnejšie pre cestujúcich aj pre vodičov.

Po dôkladnej štúdii už bolo rozhodnuté, že batérie prvých elektrických autobusov budú nabíjané prostredníctvom príležitostného nabíjania. Štúdiu vedúcu k tomuto výsledku vykonalo mesto Amsterdam, miestny dopravca GVB a Amsterdam Transport Region.

Rozhoduje sa medzi dvomi systémami nabíjania. Prvým je In Motion Charging (IMC), kedy sú batérie nabíjané počas jazdy pomocou nadzemných vodičov na časti trasy. Druhým systémom je Opportunity Charging, ktorý nabíja batérie na konci každej trasy.

Konečné rozhodnutie v súvislosti s výberom autobusov a infraštruktúry padne túto jeseň. V roku 2020 nahradí prvých 31 elektrických autobusov 28 dieselových, s možnosťou opcie na ďalších 69 elektrických autobusov. Amsterdamské letisko Schiphol už má vlastnú flotilu 35 elektrických autobusov.

busworld