Rekordný rok pre Solaris! Už 15. rok je lídrom na trhu mestských autobusov
Solaris predal v roku 2017 najviac vo svojej histórii výroby vozidiel, až 1 397 kusov. Obrat firmy dosiahol viac ako 1,8 miliardy zł. Solaris sa už 15. rok po sebe stal lídrom na trhu s mestskými autobusmi v Poľsku, s podielom presahujúcim 50%.
Štvrtok, 08. február 2018, olala
Vlani Solaris nastavil predajný rekord, kedy fakturoval celkovo 1 397 autobusov a trolejbusov. Zatiaľ najlepšie výsledky Solaris dosiahol v roku 2014, kedy predal 1 380 autobusov a trolejbusov. Výsledok predaja v roku 2017 predstavuje výrazný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom (2016), keď spoločnosť predala 1 300 vozidiel. Takýto dobrý rok predaja sa odzrkadľuje aj v získaných príjmoch v minulom roku: viac ako 1,85 miliardy zł.

Až 952 autobusov a trolejbusov, ktoré boli navrhnuté a vyrobené v závodoch Solarisu, našli svojich odberateľov na zahraničných trhoch. V roku 2017 predstavoval export takmer 70% celkového predaja.

Najväčším exportným trhom Solarisu v roku 2017 bolo Taliansko (225 autobusov). Dosiahnutý výsledok je okrem iného aj dôsledkom realizácie významnej časti najväčšej jednorazovej objednávky v histórii spoločnosti na 360 mestských Solarisov InterUrbino pre dopravcu Cotral z Ríma. Dôležité miesto na vývozných trhoch majú tradične nemeckí klienti (200 autobusov), ako aj Nórsko (109 vozidiel) a Lotyšsko (96 vozidiel). Tento rok sa na exportnej mape Solarisu objavili dve nové krajiny - Holandsko a Luxembursko, kde bolo dodaných 41 kusov Urbino.

Avšak, exportné úspechy Solarisu by neboli možné bez stabilného a silného postavenia na domácom trhu. Už po pätnástykrát za sebou výrobca zaujal prvé miesto v segmente nízkopodlažných mestských autobusov s podielom na trhu až 51%!

Solaris dodal poľským dopravcom celkom 445 autobusov. Najväčšími zákazníkmi roku 2017 v Poľsku boli: MPK Krakov (97 autobusov, vrátane 20 elektrických), PKS Grodzisk Mazowiecki (49 autobusov) a MPK v Częstochowe (40 autobusov).

Zo 442 mestských autobusov predaných v Poľsku bolo až 48 úplne elektrických. Z toho 22 objednal PKM v Jaworzne a 20 MPK v Krakove. Elektrické autobusy Solaris v Poľsku nakúpili aj také mestá, ako Ostrów Wlkp., Varšava a Września. Počas 21 rokov fungovania firmy dodal Solaris svoje vozidlá do viac ako 120 poľských miest.

Vlani Solaris predával inovatívne elektrické vozidlá aj na zahraničných trhoch. Solaris Urbino Electric bol dodaný zákazníkom z Francúzska, Nemecka, Nórska, Talianska a Slovenska. Celkovo sa poľský výrobca môže pochváliť takmer 2 500 vyrobenými a predanými vozidlami s elektrickým pohonom (batériové a hybridné autobusy, trolejbusy).

"Sme si vedomí, že náš úspech by nebol možný bez splnenia očakávaní našich klientov, ktoré sú pre nás najdôležitejšie. V roku 2017 sme uskutočnili komplexné prieskumy spokojnosti zákazníkov, aby sme zistili, čo môžeme podľa našich obchodných partnerov robiť lepšie. Zhromaždili sme mimoriadne hodnotné pripomienky, ale s nespochybniteľnou spokojnosťou zaznamenávame skutočnosť, že takmer 80% respondentov je spokojných so spoluprácou s našou firmou. To je najväčšia hodnota, ktorá bola okolo značky Solaris vytvorená za posledné dve desaťročia," hovorí Solange Olszewska, majiteľka a predseda predstavenstva Solaris Bus & Coach S.A.

"Skončil sa pre našu firmu z hľadiska predaja rekordný rok 2017 a dnes vidíme, že rok 2018 sa v tomto ohľade javí ako ešte lepší. V súčasnosti Solaris podpísal objednávky na viac ako 1 400 vozidiel a do konca roka sa toto číslo určite zvýši. Budeme preto aj naďalej investovať do rozvoja výrobnej kapacity a optimalizácie procesov, ale aj do oblasti popredajných služieb. Najlepším príkladom je otvorenie nového logisticko-servisného centra Solaris Logistics Center v Jasine pri Poznani," vysvetľuje Zbigniew Palenica, podpredseda predstavenstva Solarisu, zodpovedný za predaj, marketing a popredaj.

Rastúci podiel elektrických a hybridných autobusov je pozoruhodným trendom v Poľsku, aj na zahraničných trhoch. E-mobilita už nie je móda, ale požiadavka trhu. Solaris nespí na vavrínoch, ale neustále rozvíja sortiment svojich výrobkov.

"V roku 2017 sme v premiére predstavili verziu elektrického kĺbového autobusu budúcej generácie Solaris Urbino 18 electric a tiež kĺbovú verziu trolejbusu Solaris Trollino 18. Obidva modely si už našli svojich prvých zákazníkov v Poľsku, Belgicku a na Slovensku. V tomto roku plánujeme premiéry troch vozidiel. Prvým z nich je nový Solaris Trollino 24. Bude to dvojkĺbové vozidlo s dĺžkou 24 metrov. Na začiatku bude vyrobené v trolejbusovej verzii, ale v konečnom dôsledku bude platformou aj pre dvojkĺbové elektrické a hybridné autobusy. Ďalšie dve premiéry, plánované na tento rok sú sú: nový Solaris Urbino 12 LE s vodíkovými palivovými článkami a nový Solaris Urbino 12 LE so zameraním na zníženie prevádzkových nákladov. Pracovný názov tohto modelu je "Lite". Premiéry týchto vozidiel plánujeme na druhú polovicu roka," hovorí dr inż. Dariusz Michalak, podpredseda predstavenstva Solaris.

Poľský výrobca autobusov bilancuje úspešný rok a do budúcnosti sa pozerá odvážne. Vízia, odvaha a súdržnosť sú silnou základňou pre udržanie vedúceho postavenia v Poľsku a posilnenie postavenia jedného z najdôležitejších európskych hráčov na trhu výrobcov vozidiel verejnej dopravy.

Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Príjmy Solaris Bus & Coach v rokoch 2006 - 2017, údaje v mil. zł. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Predaj Solaris Bus & Coach v roku 2017 podľa krajín, údaje v jednotkách. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.
Graf: Poľský trh nízkopodlažných mestských autobusov v roku 2017, v percentách. Zdroj: Solaris Bus & Coach S.A., JMK Analýza trhu autobusov.