TechnologyRegion Karlsruhe predstaví svoje skúsenosti v oblasti IT a mobility
TechnologyRegion Karlsruhe (TRK) neustále nastavuje nové trendy v oblasti mobility, orientovanej na budúcnosť. Prezentovať sa bude aj na medzinárodnej výstave a konferencii o inteligentných systémoch mestskej dopravy IT-TRANS, Karlsruhe, od 6. do 8. marca.
Piatok, 02. február 2018, olala
Vo svojom stánku bude informovať odborníkov z oblasti verejnej dopravy a vedúcich predstaviteľov z celého sveta o svojich najnovších projektoch a produktoch. Ako hovorí Jochen Ehlgötz, výkonný riaditeľ spoločnosti TechnologyRegion Karlsruhe GmbH: "V TRK sa v súčasnosti formuje mnoho priekopníckych projektov v oblasti mobility. IT-TRANS je ideálnou platformou pre šírenie našich odborných znalostí v tejto oblasti vedúcim predstaviteľom IT, samosprávy, vedy, akademickej obce a verejnej dopravy. "

Pozícia profilového regiónu pre inovatívne riešenia mobility
Okrem Karlsruhe Institute of Technology (KIT) a ďalších vystavovateľov, bude stánok TRK spoločný aj s ďalšími miestnymi prevádzkovateľmi verejnej dopravy. Spolu s ďalšími účastníkmi z oblasti podnikania a výskumu poskytne informácie o riešeniach mobility a rôznorodý program fór. TRK s partnermi sa budú prezentovať aj na fóre Aktualizácia trhu, ktoré je súčasťou programu konferencie. Ako uviedla Britta Wirtzová, výkonná riaditeľka spoločnosti KMK: "Náš spoluorganizátor - Medzinárodná únia verejnej dopravy (UITP) - pripravila pôsobivý konferenčný program, v ktorom budú inovatívni myslitelia sektoru diskutovať o svojich riešeniach a víziách. Teší ma, že príležitosť preukázať svoje silné stránky v oblasti IT a mobility bude mať tiež TRK." TRK okrem toho pozýva návštevníkov IT-TRANS na technické návštevy, ako je napríklad ukážka autonómnej jazdy v testovacom areáli.

Prevádzka v testovacom areáli je jedným z najväčších projektov mobility, ktoré v súčasnosti TRK realizuje. Spoločnosti a výskumné inštitúcie tu môžu testovať inovatívne technológie, súvisiace s automatizovaným a prepojeným riadením v premávke, nové možnosti mobility, ako je napríklad zdieľanie vozidiel s autonómnymi vozidlami. Skúšobná prevádzka sa začala 6. decembra a oficiálna je naplánovaná na jar 2018.

Prvé autonómne letecké taxi na svete
Jednou zo spoločností TRK, ktorá vystaví svoje výrobky, bude Volocopter GmbH z Bruchsal. Vo svojom stánku bude prezentovať vlastný produkt, pomenovaný ako autonómne letecké taxi, ktoré uskutočnilo jeden z prvých testovacích letov na výstavisku dm-arena v Karlsruhe v roku 2013. V septembri vzlietol Volocopter úplne bez pomoci prvýkrát. Volocopter s vertikálnou vzletovou a pristávacou rovinou je vybavený 18 motormi poháňanými výlučne elektrickou energiou. Alexander Zosel, spoluzakladateľ a hlavný inovátor spoločnosti Volocopter, vysvetľuje: "O tri roky budú ľudia používať Volocoptery na lietanie z bodu A do bodu B v mestách, aby sa vyhli dopravným zápcham. Ich pohon a inteligentné autonómne riadenie letu je zárukou extrémne vysokej spoľahlivosti, ktorá je synonymom nemeckého inžinierstva. "Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2011, už za svoje priekopnícke letecké taxi získala koncom novembra ocenenie TRK Innovation Award.

Prostredníctvom projektu RegioMOVE je Karlsruhe o krok bližšie k tomu, aby sa stalo inteligentným mestom. Cieľom je spojiť ponuku mobility v regióne Karlsruhe na vytvorenie krížového systému s prepojenými sieťami, šetrnými k životnému prostrediu a užívateľsky priateľskými. Pre uľahčenie sa na niekoľko nasledujúcich rokov majú zriadiť mobilné uzly, známe ako "prístavy", pre uľahčenie rýchlej a jednoduchej zmeny rôznych druhov dopravy cestujúcim. Mnohí z partnerov projektu spoločnosti RegioMOVE budú tiež vystavovať na IT-TRANS.

TRK je so svojim medzinárodne známym duálnym systémom električiek - známym ako "Karlsruhe model", ako tretie najväčšie európske zoskupenie v oblasti informačných technológií, dlhodobým priekopníkom v oblasti budúcnosti verejnej dopravy. Jeho inteligentné systémy, vyvinuté v Karlsruhe, sú používané po celom svete na riadenie prevádzky, plánovanie, či informácie.

IT-TRANS je popredná medzinárodná udalosť, zameraná na digitálne riešenia pre verejnú dopravu. V období od 6. do 8. marca 2018 sa zástupcovia verejných inštitúcií, prevádzkovateľov dopravy zo súkromného sektora, medzinárodných zástupcov z politickej, obchodnej, vedeckej a akademickej oblasti stretnú v Karlsruhe už po po šiesty raz.