Desať vozidiel VDL Citea Electric v pravidelnej prevádzke v Groningene
VDL Bus & Coach dodal pre dopravcu Qbuzz v meste Groningen 10 kĺbových autobusov VDL Citea SLFA Electric.
Piatok, 22. december 2017, olala
Nové autobusy VDL Citea Electric začali 10. decembra svoju prevádzku na nových linkách Q-link 1 a 2.

Q-link je BRT regionálna autobusová sieť do hlavných destinácií v meste Groningen. Autobusy sú založené na princípe "príležitostného nabíjania", sú nabíjané počas prevádzky pozdĺž linky, čím sa dostatočne rozširuje dojazd autobusov. V noci sa autobusy nabíjajú v depe dopravcu Qbuzz. VDL dodal nielen autobusy, ale aj kompletný systém s inštaláciou nabíjacích staníc. Proces kompletného testovania systému a školenie vodičov bol dokončený v novembri, autobusy absolvovali úspešné skúšobné jazdy. Vozidlá boli vyrobené v závode Heerenveen.

10 kĺbových autobusov VDL Citea Electric pre Groningen predstavuje dôležitý krok k udržateľnej autobusovej doprave v meste. Príchod elektrických autobusov je v súlade s cieľmi OV-Gureau Groningen Drenthe, že všetky autobusy v meste budú do roku 2020 úplne elektrické. Plne elektrická autobusová doprava prispeje zároveň k ďalšiemu cieľu mesta a to, že bude do roku 2035 energeticky neutrálne. Od roku 2030 už v Holandsku nebude povolené vypúšťanie škodlivých látok.

Astrid Veldhuizen, riaditeľka koncesie Qbuzz považuje nákup 100% elektrických autobusov za fantastický krok pre cestujúcich, vodičov a životné prostredie. "Netreba dodávať, že je veľmi dôležité, aby sme sa stali viac udržateľnými. Vďaka dôkladnej príprave Qbuzz a intenzívnej spolupráci s VDL Bus & Coach bola infraštruktúra nabíjania úspešne zavedená, časový harmonogram bol bezproblémovo dodržaný. Sme veľmi radi, že počujeme kladné reakcie cestujúcich, z nových autobusov sú nadšení aj naši vodiči. Jazdia skutočne dobre a sú veľmi tiché."

Ard Romers, riaditeľ VDL Bus & Coach Nederland dodáva: "VDL Bus & Coach je v popredí prechodu na efektívne systémy verejnej dopravy s nulovými emisiami. Pre nákup na jednom mieste sa rozhodlo mnoho našich zákazníkov. Takže, nie je to len autobus, ale aj implementácia, údržba, dodávka nabíjacej infraštruktúry a energie. Vďaka tomu VDL Bus & Coach aktívne prispieva k čistejšiemu, tichšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu a k nižšej spotrebe energie."

VDL Citea SLFA Electric
Modulárna konštrukcia radu Citea znamená viaceré elektrické varianty s prispôsobenými riešeniami v oblasti dizajnu, pohonu a batériových zostáv. Autobusy VDL Citea SLFA Electric pre Qbuzz majú dĺžku 18,1 metra a majú modernizovaný, futuristický dizajn BRT (Bus Rapid Transit), ktorý získal ocenenie Red Dot Award za rok 2017. Cena Red Dot Award je prestížnou medzinárodnou cenou za dizajn. VDL Citea Electric získala ocenenie v kategórii "produktový dizajn".

VDL Bus & Coach