ADL oslavuje míľnik - 10 000. autobus Enviro400
Alexander Dennis Limited (ADL) oslávil významný míľnik. Vyrobil 10 000. dvojnápravový, nízkopodlažný double-decker Enviro400.
Štvrtok, 14. december 2017, olala
Enviro400 je symbolom toho, ako ADL za posledné dve desaťročia ovplyvnil progresívny posun britského autobusového priemyslu k vysoko kvalitným, nízkopodlažným a ľahko prístupným autobusom. Enviro400 so 78 sedadlami patrí medzi vysoko špecifikované double-deckery. Dodáva sa s koženými sedadlami, podlahami s dreveným efektom, bezpečnostnými pásmi, Wi-Fi, nabíjacími USB portami, držiakmi mobilných telefónov, presklenými panelmi strešných okien a ďalšími audiovizuálnymi systémami.

Počet 10 000 dvojnápravových double-decker autobusov s nízkou podlahou nezahŕňa len súčasné modely Enviro400, ale aj ich predchodcu, s ktorým bola technológia nízkej podlahy priekopníkom v autobusovej doprave v UK. Podvozok Dennis Trident 2 bol uvedený na trh v roku 1997 a spolu s Dart SLF (Super Low Floor) spôsobil revolúciu vo výrobe autobusov v Spojenom kráľovstve. S ich nízkopodlažnou konštrukciou sa stala verejná doprava ľahko dostupná aj pre cestujúcich na invalidných vozíkoch, so zníženou pohyblivosťou, alebo s detskými kočíkmi.

V roku 2005 posunul ADL dvojpodlažnú technológiu na novú úroveň a predstavil Enviro400, ako integrálne navrhnuté kompletné vozidlo, ktoré poskytuje dopravcom jednorázové riešenie. Bolo to okamžitý úspech a následne sa stal najpredávanejším autobusom Spojeného kráľovstva.

Enviro400 prešiel od začiatku roku 2005 až po facelift v roku 2009 viacerými úpravami. Hlavnou bola zmena modelu v roku 2014 a v októbri 2015 uvedenie mestskej verzie. Prišiel čas na palivovú efektívnosť a nízke emisie nafty ako dieselový elektrický hybrid a ako plynový autobus.

Aj keď bol autobus navrhnutý ako integrálne vozidlo, bol postavený aj na podvozkoch Volvo a Scania. Úspech zaznamenal predovšetkým na britskom trhu, ale významné objednávky na Enviro400 prišli aj z Hong Kongu a New Yorku.

TS: alexander-dennis.com