PMK Jaworzno sa stal jedným z európskych lídrov v oblasti rozvoja e-mobility
FOTO: Maciej Kowal.
Ďalší
Do jeho flotily pribudne 22 elektrických autobusov Solaris. V súčasnosti až 40% jeho vozového parku tvoria bezemisné autobusy.
Utorok, 05. december 2017, olala
Prvý elektrický, úplne bezemisný a tichý Solaris Urbino electric bol dodaný pre PKM v Jaworzne na jar roku 2015. Vďaka mimoriadne pozitívnym skúsenostiam s týmto vozidlom sa dopravca rozhodol ďalej rozvíjať vozový park elektrobusov a vyhlásil tender na 22 batériových autobusov. Víťazom sa stal Solaris.

Objednávka sa týka nákupu 22 elektrických autobusov, vrátane 9 kusov kĺbových Urbino 18, 9 elektric, 9 dvanásťmetrových Urbino electric a 4 autobusov triedy MIDI Urbino 8,9 electric. Vďaka najnovšej dodávke budú môcť obyvatelia mesta Jaworzno cestovať všetkými modelmi elektrických autobusov, ktoré Solaris ponúka.

Všetky nové elektrobusy, ktoré boli v posledných dňoch už do Jaworzna dodané, sú vybavené systémom pantografového nabíjania, ktorý umožňuje nabíjať batérie na trase, aj v depe. Štandardne, všetky vozidlá majú tiež zásuvný konektor typu plug-in na dobíjanie batérií cez noc zo stacionárnej nabíjačky v depe. Každý autobus je vybavený klimatizačným systémom pre cestujúcich, aj kabíny vodiča, ako aj moderným LED osvetlením a USB portami. Elektrické autobusy Solaris Urbino sú vybavené rampami pre invalidné vozíky a špeciálnymi priestormi, určenými pre zdravotne postihnutých používateľov verejnej dopravy. Spolu s moderným informačným systémom, výrobca inštaloval v modeloch tiež objednaný inteligentný systém riadenia vozového parku, ktorý sa skladá z lokalizačného zariadenia a antény GPS a je schopné zobrazovať reálny čas odchodu a príchodu z každej zastávky.

Medzi dodávanými autobusmi je najdôležitejší model v produktovom portfóliu firmy - nový Solaris Urbino 18 electric - kĺbový batériový autobus novej generácie. Kĺbové autobusy sú vybavené centrálnym trakčným motorom s výkonom 240 kW a trakčnými batériami s celkovou kapacitou 240 kWh. S použitím nabíjačiek v depe a pantografov v meste je prevádzka elektrických autobusov neobmedzená.

Deväť nových elektrických Solarisov Urbino 12 bolo dodaných v dvoch verziách: 2-dverové (6 ks) a 3-dverové (3 ks). Kapacita každého 12-metrového autobusu je 75 osôb. Ide o model elektrického autobusu, ktorý bol vybraný v súťaži "Bus of the Year" ako najlepší mestský autobus roku 2017.

Najmenšími modelmi elektrických autobusov pre Jaworzno sú štyri autobusy Urbino 8,9 LE electric, vybavené trakčným motorom s výkonom 160 kW a batériou s kapacitou 160 kWh. Cestovať tu môže 47 ľudí, vrátane 19 miest na sedenie. Rovnaký model autobusu už jazdí v rakúskom Klagenfurte, v Krakove alebo Ostroleku. Čoskoro sa tento typ elektrického Solarisu objaví v uliciach miest Września, Stalowa Wola, Brusel a francúzskeho Frontignian.

FOTO: Maciej Kowal.
FOTO: Maciej Kowal.