Solaris dodá do Varšavy prvý kĺbový elektrický autobus
MZA Varšava dostal do prenájmu 18-metrový elektrický autobus - nový Solaris Urbino 18 electric. Ide o prvé vozidlo takéhoto typu v hlavnom meste a jeden z prvých kĺbových elektrobusov v Európe.
Štvrtok, 23. november 2017, olala
Batérie kĺbového autobusu možno nabíjať dvomi spôsobmi: plug-in (cez zásuvku), aj prostredníctvom pantografu. Autobus je mimoriadne tichý a nevypúšťa spaliny. Je vybavený klimatizáciou, elektronickými informáciami pre cestujúcich, monitoringom a protipožiarnymi systémami. Vozidlo je poháňané dvoma motormi s výkonom 120 kW, každý je vybavený vysokokapacitnou batériou Solaris High Energy, ktorá umožňuje na jedno nabitie najazdiť viac ako 200 kilometrov.

"Prenájom a testovanie tohto vozidla je úvodom výberového konania, ktoré chceme vyhlásiť na začiatku roka 2018. Vozidlá, vyrobené pre Varšavu prídu v dvoch sériách - 60 kusov v roku 2019 a 70 vozidiel v roku 2020," uviedol Jan Kuźmiński, riaditeľ MZA.

Na jar roku 2018 príde do Varšavy aj ďalšia várka nových elektrických autobusov, a to desať vozidiel Solaris Urbino 12 electric, štvrtej generácie.

Všetky elektrobusy Solaris pre Varšavu budú nabíjané nabíjačkami poľskej firmy Ekoenergetyka. Jedná sa o zariadenie so zásuvným konektorom typu plug-in v depe a stĺpovou nabíjačkou (pantograf) na trase.

Mestská doprava zohráva v dopravnom systéme hlavného mesta kľúčovú úlohu a je najpreferovanejšou formou dopravy. Autobusmi, vlakmi, metrom a električkami vo Varšave ročne jazdí viac ako 1,1 miliardy cestujúcich.

Solaris Bus & Coach už niekoľko rokov udáva na domácom trhu trendy v oblasti elektromobility uvádzaním bezemisných vozidiel. Od začiatku svojej činnosti vyrobil už viac ako 2000 elektrických vozidiel.
Solaris Bus & Coach