Rekordná objednávka na 150 Solarisov pre Vilnius
Zástupcovia firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpísali zmluvu s dopravcom UAB "Vilniaus viešasis transportas" na dodávku 150 autobusov Urbino novej generácie.
Utorok, 14. november 2017, olala
Sto objednaných autobusov je dvanásť metrov dlhých, päťdesiat je kĺbových. Od roku 1990 ide o najväčšiu zmluvu na jednorázovú dodávku autobusov do Litvy.

Zmluva pre litovské hlavné mesto zahŕňa dodávku a financovanie 100 nových Solarisov Urbino 12 a 50 nových Urbino 18 v celkovej hodnote viac ako 40 miliónov eur. Podľa podmienok zmluvy vyjdu prvé autobusy do ulíc Vilniusu v marci 2018, celá dodávka bude ukončená do konca budúceho roka. Financovanie zabezpečuje miestna banka Luminor.

Vozidlá pre VVT ​​budú vybavené pohonmi, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Pre celú stovku 12-metrových autobusov bude dodávateľom motorov Cummins, v autobusoch v kĺbovej verzii budú použité motory DAF. Aby vodiči moholi lepšie kontrolovať ekonomiku svojho spôsobu jazdy, v každom vozidle bude namontovaný Economizer - pomocný systém pre úsporu paliva a štýl jazdy.

Okrem štandardnej výbavy budú mať autobusy aj širokú škálu výbavy pre vodičov a cestujúcich: počítadlo cestujúcich, budú plne klimatizované, s bezplatným prístupom k WiFi. Cestujúci využívajúci verejnú dopravu budú môcť dobíjať svoje telefóny prostredníctvom USB portov. V interiéri, aj exteriéri bude namontovaný video monitoring vozidla, ako aj najnovší informačný systém pre cestujúcich. Pre väčšiu bezpečnosť bude vodiča kontrolovať aj alcolock, ktorý neumožní naštartovať motor vodičovi pod vplyvom alkoholu.

Je to prvá objednávka v histórii tohto mesta na Solarisy s konvenčným pohonom. Doposiaľ mali obyvatelia Vilniusu možnosť cestovať 15-metrovými trolejbusmi Trollino a autobusmi Urbino 12 vo verzii CNG. S doteraz rekordnou zmluvou, podpísanou s dopravcom hlavného mesta, počet autobusov s logom zeleného jazvečíka v Litve dosiahne v nasledujúcom roku počet takmer 350 vozidiel.

Okrem toho prebieha ešte jedna verejná súťaž na dodávku 41 trolejbusov do Vilniusu, kde je Solaris jediným uchádzačom.

Solaris Bus & Coach S.A.