Elektrická mobilita - v meste bez emisií
Začalo odpočítavanie pre sériovú výrobu autobusu Mercedes-Benz Citaro s celoelektrickým pohonom. Svetovú premiéru oslávi na septembrovom veľtrhu IAA 2018 v Hanoveri.
Pondelok, 13. november 2017, olala
Koncom budúceho roka začne Mercedes-Benz so sériovou výrobou mestského autobusu s elektrickým pohonom, ktorý bude vychádzať z medzinárodného bestselleru - Mercedes-Benz Citaro.

"Náš mestský autobus produkuje nulové emisie a v meste je extrémne tichý. Inžinieri v súčasnosti pracujú na dôkladnom testovaní prototypov nového autobusu v najťažších podmienkach. Technický koncept, ktorý zahŕňa modulárny systém nabíjania, ako ako aj optimalizovaný teplotný manažment, jasne ukazuje: Citaro s batério-elektrickým pohonom bude novým míľnikom," hovorí Hartmut Schick, vedúci divízie Daimler Buses.

Mercedes-Benz slávil výrobu v poradí 50 000. Citaro len nedávno, ale vývoj najpredávanejšieho mestského autobusu na svete rýchlo pokračuje. Po nedávno predstavenom vozidle Citaro hybrid s vysoko účinným naftovým alebo plynovým systémom pohonu prichádza ďalší krok, a to celoelektrický Citaro.

Energiu pre pohon čerpá z lítiovo-iónových batérií. Modulárny dizajn batérií znamená, že individuálne prispôsobené riešenia môžu byť navrhnuté tak, aby vyhovovali širokému spektru použitia a požiadaviek v mestskej premávke.

Rovnako, ako možnosť nabíjania z elektrickej zásuvky v depe, môže Mercedes-Benz pre Citaro dodať niektoré z viacerých pomocných riešení. Vozidlo je poháňané elektrickými motormi na náboji kolies na zadnej náprave, ide o rovnaký systém, aký bol v posledných rokoch použitý v modeli Citaro G BlueTec Hybrid.

Jednou z osobitných vlastností Citaro s celoelektrickým pohonom budú starostlivo vylepšené systémy teplotného manažment a riadenia klimatizácie. Systém riadenia teploty výrazne zníži spotrebu energie a rozšíri dojazd autobusu bez potreby zmeny veľkosti batérie.

Citaro s celoelektrickým pohonom je v súčasnosti predmetom komplexného cyklu skúšok a testov, ktorým je vystavený každý autobus Mercedes-Benz. Prototypy už napríklad úspešne absolvovali zimné testy pri extrémne nízkych teplotách na polárnom kruhu, ako aj letné skúšky v horúčavách španielskej Sierry Nevada. Teraz budú pokračovať vytrvalostné skúšky a vylepšenia detailov, ktoré zabezpečia, že Mercedes-Benz bude schopný ponúknuť maximálnu dostupnosť na rovnakej úrovni ako bežný mestský autobus: plánuje sa, že Mercedes-Benz začne s výrobou plne životaschopnej sériovej výroby tohto mestského autobusu na jeseň budúceho roka. Autobus je tak dobre pripravený, že značka ho už začala ponúkať pre nové zmluvy.

Citaro s elektricky poháňaným pohonom oslávi svoju svetovú premiéru v septembri 2018 na prehliadke užitkových vozidiel IAA v Hannoveri.

daimler.com