Alexander Dennis plánuje preraziť na európske trhy s ľavostranným riadením
Double-decker ADL Enviro pre PostAuto na Busworld 2017.
Ďalší
Alexander Dennis Limited (ADL) je po celom svete známy ako najväčší výrobca double-deckerov. Ikonické červené double-deckery sú vizitkou Londýna, ale výrobca je číslom jedna aj v Hong Kongu.
Štvrtok, 09. november 2017, olala
Britský výrobca sa môže dostať na nové európske trhy len vtedy, ak bude ponúkať autobusy s ľavostranným riadením. Okrem Spojených štátov (2006) a neskôr Kanady a Mexika (2016), získal Alexander-Dennis definitívne svoje miesto aj na európskej pevnine predajom 19 double-deckerov pre švajčiarskeho dopravcu PostAuto.

Hoci sú double-deckery o niečo drahšie, než ich kĺbové náprotivky, ponúkajú viaceré výhody, ako sú napríklad nižšie náklady na údržbu, lepšia manévrovateľnosť a nižšia ekologická stopa. Dva kĺbové autobusy nemôžu zastaviť na tej istej zastávke jeden za druhým, dva double-deckery áno.

Všade na svete obyvateľstvo opúšťa centrá veľkých miest a snaží sa usadiť v lokalitách v ich blízkosti. To znamená, že priemerná doba cestovania do centra je dlhšia. Štúdie ukázali, že cestujúci nie sú ochotní cestovať postojačky, ak čas takejto cesty trvá viac ako 10 minút. Horná paluba double-deckerov ponúka len sedadlá, sú tichšie, zvuky motora sú sotva vnímateľné. Tieto pozitívne poznatky a skúsenosti sú podľa ADL veľmi potrebné, ak chcú vlády presvedčiť viac cestujúcich, aby nechali svoje autá doma.

Napríklad Berlín chce nahradiť celú flotilu double-deckerov (400 kusov) čistejšími autobusmi a ADL to vníma ako veľkú príležitosť. Existujú aj iné európske mestá, ktoré zvažujú nahradiť kĺbové autobusy double-deckermi. Alexander Dennis Limited, ktorý má know-how, bohaté skúsenosti a veľmi dobrú pozíciu vo výrobe double-deckerov môže na nových trhoch s týmto segmentom profitovať. ADL očakáva a sľubuje na európskych cestách viac double-deckerov.

busworld.org
ADL na Busworld 2017.