Vodiči autobusov chcú vyššie mzdy
Ostrý nesúhlas s návrhom Zväzu autobusovej dopravy (ZAD), aby sa nevyjednávalo o vyššej kolektívnej zmluve vyjadrili zástupcovia vodičov autobusovej dopravy združených v Odborovom zväze (OZ) KOVO na verejnom zhromaždení v Košiciach.
Štvrtok, 26. október 2017, olala
SITA - Vyslovili jednoznačnú požiadavku, aby OZ KOVO rokovalo o vyššej kolektívnej zmluve. Aklamačne podporili aj výzvu na kolektívne vyjednávanie adresovanú Zväzu autobusovej dopravy, ktorú prečítala hlavná vyjednávačka a podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

„Žiadame zamestnávateľov, aby v záujme udržateľnosti verejnej autobusovej dopravy viedli sociálny dialóg so zástupcami zamestnancov, s cieľom vytvoriť dôstojné pracovné podmienky a zabezpečiť také mzdové ohodnotenie, ktoré bude pre zamestnancov dostatočne motivujúce,“ uvádza sa vo výzve odborárov. Žiadajú, aby zamestnávatelia združení vo Zväze autobusovej dopravy prehodnotili svoj návrh nevyjednávať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, a aby s OZ KOVO hľadali riešenie nevyhovujúceho stavu v autobusovej doprave vrátane miezd vodičov.

M. Benedeková uviedla, že minulého roku sa odborári nedohodli so ZAD na zvýšení priemerných ani tarifných miezd. V súčasnosti vodiči podľa platnej kolektívnej zmluvy dostávajú tarifnú mzdu na úrovni 2,74 eura na hodinu, čo nedosahuje súčasnú úroveň minimálnej mzdy.

„V rámci vyjednávania vyššej kolektívnej zmluvy chceme dosiahnuť zvýšenie tarifnej aj priemernej mzdy. Minulého roku sme požadovali zvýšenie priemernej mzdy o 12 percent a tarifnej o 10 percent, čo sa nám ale nepodarilo,“ povedala M. Benedeková. Aké zvýšenie tarifných a priemerných miezd budú požadovať teraz, neuviedla s tým, že o návrhu bude ešte rokovať komisia. Vychádzať chcú zo skutočnosti, že tohto roku vzrástla minimálna mzda a na budúci rok má stúpnuť o ďalších desať percent.

Ako uviedol jeden z vodičov, jeho priemerná mzda bez príplatkov za nadčasy a ďalšie náležitosti sa pohybuje len okolo 400 eur v čistom, čo je veľmi málo. Za nespravodlivé považuje, že napríklad na západnom Slovensku vodič autobusu zarobí raz toľko ako vodič na východe Slovenska.

„Dôvodom, prečo v súčasnosti chýbajú vodiči nielen v autobusovej, ale aj v nákladnej doprave, je nízka mzda, ktorá nemotivuje. Myslím si, že ani zníženie veku na 21 rokov pre vodičov autobusu situáciu nevyrieši. Ani mladý človek za takú nízku mzdu nebude pracovať. To nie je cesta,“ povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.

Ako uviedol predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna, podobné zhromaždenia na podporu kolektívneho vyjednávania sa uskutočnia na východnom a strednom Slovensku.