Busworld 2017: Svetová premiéra Crossway Low Entry Natural Power
© BUSportál.sk.
Ďalší
V Kortrijku bola spomedzi štyroch premiér v stánku IVECO BUS najväčšou a najvýznamnejšou svetová premiéra plynového autobusu IVECO Crossway Low Entry Natural Power, ktorý je vhodný pre mestskú, aj medzimestskú dopravu.
Piatok, 27. október 2017, olala
BUSWORLD 2017 na BUSportále
Crossway LE Natural Power výrobca označuje ako príliv novej energie pre trhy mestskej a medzimestskej dopravy, pričom čerpá všetky výhody od svojich predchodcov. Či sa už jedná o ovládanie, manévrovateľnosť, ergonómiu sedadla vodiča, aktívnu a pasívnu bezpečnosť (ABS, ASR, ESP, LDWS), či spoľahlivosť. Autobus má v prednej časti nízky vstup, predné a stredné dvojité dvere majú šírku 1 200 mm. V zadnej časti je možné namontovať tretie dvere, aj elektrickú alebo ručnú rampu pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou.

Zaujímavé je riešenie inštalácie zásobníkov stlačeného zemného plynu do strechy. Je to funkcia, patentovaná značkou, ktorá v kombinácii s vystuženou konštrukciou optimalizuje ťažisko. Výsledkom je vyššia stabilita na ceste a zvýšenie komfortu pre vodiča a cestujúcich, ale aj najnižšia celková výška (3 210 mm) na trhu, a nezmenená vnútorná výška, ktorá zostáva identická s výškou priestoru Crosswayov (2 264 mm).
Celková kapacita 1 260 litrov (4 x 315 litrové nádrže) umožňuje dojazd 500 až 600 km v závislosti od typu použitia.

Autobus je vybavený motorom IVECO CURSOR 9 NP s výkonom 360hp, s krútiacim momentom 1 620 Nm, s pohonom stlačeného zemného plynu, kompatibilný aj s biometánom, znižuje náklady na palivo a intervaly údržby sa v porovnaní s naftovým vozidlom predlžujú o viac ako 50%.
Pre údržbu nádrží na streche, je kapota zložená z dvoch častí, je zabezpečený prístup ku všetkým komponentom pre vizuálnu kontrolu vysokotlakového potrubia, či výmenu ventilov, atď.

V Kortrijku bola vystavená mestská verzia Crossway LE NP so štandardnou dĺžkou 12 metrov, s tromi dverami, z ktorých sú predné a stredné dvojité (1200 mm), s otváraním dovnútra, s 39 sedadlami a kapacitou pre 92 cestujúcich spolu s vodičom.

K dispozícii bude aj medzimestská (Class II) verzia Crossway Low Entry Natural Power.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.
© BUSportál.sk.