Škoda Electric dodá do Hradca Králové trolejbusy s batériami
Trolejbus Škoda 30Tr. Foto: skoda.cz
Trolejbusy, ktoré budú navyše vybavené batériovým pohonom, dodá do Hradca Králové spoločnosť Škoda Electric. Firma uzavrela s tamojším dopravným podnikom zmluvu na dodávku celkovo deviatich dvanásťmetrových vozidiel Škoda 30 Tr.
Pondelok, 23. október 2017, olala
Hodnota zákazky je zhruba 120 miliónov korún.

"Trolejbusy typu 30 Tr by sme mali do Hradca Králové dodať počas leta budúceho roka, vďaka batériám budú premávať aj v tých častiach mesta, kde nie je zavedené trolejové vedenie. Cestujúci aj dopravca určite ocenia ekologickú, tichú a dynamickú prevádzku," hovorí obchodný manažér Škody Electric Radek Kapr. Prvé tri trolejbusy budú určené pre prevádzku MHD na sídlisko Plachta a zvyšných šesť pre prevádzku MHD na Moravskom predmestí.

Takzvané parciálne trolejbusy, teda tie s pomocným pohonom na trakčnej batérii, sú na trhu v súčasnej dobe žiadaným artiklom. Škoda Electric svojim zákazníkom dodala už viac ako šesťdesiat takýchto vozidiel. Vozia už cestujúcich napríklad v Maďarsku, Španielsku, Taliansku alebo Švédsku. V domácom Česku jazdia napríklad v Plzni, Českých Budějoviciach, či Zlíne. "Zákazníci na parciálnych trolejbusoch oceňujú finančné úspory v prípade, že chcú dopravne obslúžiť lokality mimo existujúceho trolejového vedenia. Odpadá potreba stavať trolejové vedenie a ďalšiu súvisiacu infraštruktúru," hovorí Radek Kapr.

Škoda Electric je úspešná aj na poli elektromobility. Na konci septembra podpísala kontrakt na dodávku jedenástich nových elektrobusov do Českých Budějovíc. Od marca tohto roku jazdí v systéme hromadnej dopravy hneď desať vozidiel rovnakého typu v severomoravskom Třinci, v tomto prípade elektrobusy prevádzkuje spoločnosť Arriva Morava. Jeden pilotný elektrobus dodala Škoda Electric tento rok tiež spoločnosti ARRIVA Nové Zámky. Záujem o elektrobusy narastá.

TS: skoda.cz