Školenie a súťaž vodičov strednej a východnej Európy 2017
IVECO BUS tento rok usporiadal 2. ročník súťaže pre vodičov z regiónu strednej a východnej Európy, spojený so špeciálnym kurzom zameraným na ekonomické, efektívne a bezpečné využívanie technológií a na úsporu paliva.
Streda, 18. október 2017, olala
Šetriť palivom ešte nikdy nebolo tak jednoduché.

Jednotliví zákazníci IVECO BUS z 10 krajín vybrali svojich najlepších vodičov, ktorí sa zúčastnili špeciálnej súťaže pre vodičov zo strednej a východnej Európy a zároveň kurzu, pod vedením zástupcov servisného tímu IVECO BUS. Kurz sa sústredil na ekonomické, efektívne a bezpečné využívanie technológií IVECO BUS a na úsporu paliva pri riadení vozidiel tejto značky, v rámci zníženia celkových prevádzkových nákladov (TCO).

Počas súťaže sa každý z vodičov snažil autobus riadiť čo najekonomickejšie a jeho jazda po stanovenej desaťkilometrovej trase za bežnej prevádzky bola monitorovaná.

Vďaka štandardnému analytickému zariadeniu IVECO bola v prípade každého vodiča vypočítaná bilancia efektívnosti. "Najlepším" vodičom sa potom stal ten, ktorý mal najnižšiu spotrebu paliva na 100 kilometrov pri náležitom ovládaní vozidla a bezpečnom spôsobe jazdy.

Všetkých 21 vodičov, ktorí zvíťazili v lokálnych kolách súťaže v Českej republike, na Slovensku, v Litve, Lotyšsku, Estónsku, na Islande, v Chorvátsku, Rumunsku, Poľsku a Slovinsku, postúpilo do finále Súťaže vodičov, ktoré sa konalo 4. októbra 2017 na polygóne v Hradci Králové. Finále súťaže spočívalo v testovaní vodičských zručností v piatich disciplínach, ktoré predstavovali každodenné činnosti vodiča v regulovanom prostredí testovacieho okruhu. Ďalej mohli všetci vodiči a riadiaci pracovníci využiť príležitosť otestovať svoje zručnosti a schopnosť reakcie v rôznych situáciách, napr. pri obchádzaní neočakávanej prekážky na klzkom povrchu, simulujúcom zasneženú vozovku. Všetky tieto zručnosti boli testované na vozidle IVECO BUS CROSSWAY, najúspešnejšom európskom rade vozidiel v tomto segmente.

Celkovým víťazom sa stal pán Stanislav Sedláček z ČSAD Autobusy České Budějovice. Na druhom mieste sa umiestnil pán Kestutis Milkintas z litovskej firmy UAB Busturas a tretie miesto obsadil pán Alvydas Bacianskas zo spoločnosti Straéto, z Islandu.

Autobusy, vybavené technológiou HI-SCR ponúkajú celý rad výhod. Hlavným prínosom je vyššia bezpečnosť: zaobíde sa bez rizikovej regenerácie filtra pevných častíc za vysokých teplôt, teda nie je nutné spoliehať sa na schopnosť vodiča deaktivovať proces aktívnej regenerácie v správnom čase. Keďže nie je nutný zásah vodiča a zároveň nie je nutné pravidelne vozidlo odstavovať kvôli nútenej regenerácii DPF, prináša toto riešenie významné výhody aj z hľadiska intervalov údržby a pridružených nákladov. K ďalším výhodám pre zákazníkov patrí vyššia efektivita a nižšia spotreba paliva.

Iveco Czech Republic, a.s.