15-tisíci a spolu 60 autobusov Setra pre SAD Prievidza
Celosvetovo 15-tisíci autobus Setra radu ComfortClass: model S 515 HD ako prvý z celkovo šesťdesiatich rovnakých pre spoločnosť SAD Prievidza odovzdali včera v bratislavskom Mercedes centre.
Piatok, 13. október 2017, olala
Odovzdávanie, ktorého sa zúčastnil Ulrich Bastert, riaditeľ Daimler Buses, uskutočnili generálni riaditelia Mercedes-Benz Slovakia (MBSK) Ing. Andrej Glatz a SAD Prievidza Ing. Michal Danko.

„Sme radi takejto zákazke dohromady 60 krásnych autobusov celosvetovo najžiadanejšieho modelového radu čo je na slovenské pomery až neobvyklé“, vyzdvihol pri odovzdávaní vozidiel Róbert Osvald, vedúci predaja autobusov a špeciálnych vozidiel MBSK.

„Naša spoločnosť pôsobí už viac ako 65 rokov najmä v regióne Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Partizánske. V súčasnosti máme 275 autobusov a 400 vodičov. Uplynulých päť rokov sa venujeme tiež doprave v zahraničí, pre ktorú potrebujeme moderné pekné autobusy. Práve také aké značka Setra ponúka. Naše nové autobusy budú jazdiť prakticky po celej Západnej Európe.“ Uviedol Ing. Michal Danko pri preberaní prvého autobusu Setra S 515 HD. Ďalej spomenul: „Máme z používania autobusov Setra, v čom sme na Slovensku svojím spôsobom priekopníci, dobré skúsenosti. Najmä čo sa týka ich kvality, komfortu a určite aj ekonomických parametrov, ako aj spotreby. Som presvedčený, že nadobudnúť ďalšie Setry bola dobrá voľba a príklad i pre iné slovenské prepravné spoločnosti.“

„Teší ma, že sa stretávame tak ako pred piatimi rokmi, v podobnej zostave, opäť pri odovzdávaní flotily autobusov značky Setra. SAD Prievidza prajem pri ich používaní veľa šťastných kilometrov a spokojných zákazníkov“, zaželal Andrej Glatz.

„V súvislosti s celosvetovo 15-tisícim a pre SAD Prievidza prvým zo 60 autobusov ComfortClass chcem vyzdvihnúť, že pre obchodníka je odovzdávanie jeho produktov vždy výnimočnou udalosťou. Zvlášť ak je to v Bratislave, teda vlastne v strede Európy.“ Zdôraznil okrem iného Ulrich Bastert a pokračoval: „Daimler Buses so značkami Setra a Mercedes-Benz vyvinuli obrovské úsilie, aby mohli poskytnúť svojím zákazníkom dokonalé autobusy. Toto úsilie bolo korunované úspechom, keďže sa nám podarilo predovšetkým vďaka kvalite získavať nových klientov, pričom dnes naše značky dosiahli takmer 30-percentný podiel na stredoeurópskom trhu. A to aj vďaka takým akcelerujúcim a progresívnym dopravným spoločnostiam ako je SAD Prievidza, ktoré sú príkladom pre celý stredoeurópsky región.“

Setra ComfortClass S 515 HD (dĺžka/šírka/výška: 12 295/2 550/3 770 mm) má popri sedadle šoféra 49 miest pre cestujúcich, dve pre sprievodcov a palubné vodné WC. Pohon zabezpečuje radový šesťvalec 10,7-litra (315 kW) napojený na šesťstupňovú manuálnu prevodovku spĺňajúci (tiež vďaka využitiu adBlue) najvyššiu emisnú normu Euro 6. Pohodlie pre cestujúcich zvyšujú komfortné sedadlá s opierkami hlavy výškovo aj pozdĺžne (pre bočné opory hlavy) nastaviteľné.

Bezpečnosť jazdy autobusu S 515 HD okrem iného výrazne zvyšujú najnovšie bezpečnostné systémy ako sú asistent udržania v jazdnom pruhu (SPA) či tempomat s reguláciou odstupu (ART) s asistentom aktívneho brzdenia (ABA3), ktorý je spôsobilý automaticky začať núdzové brzdenie, aj v prípade stojacich prekážok. Nechýbajú LED hlavné svetlomety a ďalšia výnimočná výbava, ktorú Setra v danom segmente autobusov poskytuje.

Názov Setra vznikol z nemeckého označenia samonosnej karosérie autobusov „Selbsttragend" (samonosný). Rad ComfortClass bol uvedený v roku 1991.

Zľava páni Ing. Andrej Glatz, generálny riaditeľ Mercedes-Benz Slovakia, Ing. Michal Danko, generálny riaditeľ SAD Prievidza a Ing. Róbert Osvald, vedúci predaja autobusov a špeciálnych vozidiel MBSK pri odovzdávaní symbolického kľúča od nových autobusov.
Ing. Michal Danko, riaditeľ SAD Prievidza s miniatúrou autobusu, ktorú mu venoval riaditeľ Daimler Buses Ulrich Bastert.
Zľava doprava: Andrej Glatz, generálny riaditeľ MBSK, Maroš Buocik, člen predstavenstva SAD Prievidza, Michal Danko, generálny riaditeľ SAD Prievidza, Ulrich Bastert, šéf Daimler Buses, Róbert Osvald, vedúci predaja autobusov a špeciálnych vozidiel MBSK.
A na záver spoločná fotografia všetkých účastníkov štvrtkového slávnostného odovzdávania.