Autobusy na ruskom veľtrhu COMTRANS 2017
Elektrobus KAMAZ.
Ďalší
Od 4. do 9. septembra 2017 sa v Moskve konal veľtrh COMTRANS 2017, ktorý je ruskou pobočkou výstavy IAA v Hannoveri. Medzi autobusmi sa objavili aj dva elektrobusy značiek KAMAZ a GAZ.
Štvrtok, 12. október 2017, olala
Na výstave sa predstavil rekordný počet premiér, hlavne nákladných vozidiel.

Bohato boli zastúpení aj výrobcovia vanov, autobusov a prípojných vozidiel, ako aj mnoho dodávateľov komponentov. COMTRANS sa koná každé dva roky, striedavo s hanoverovským IAA. Budúca edícia veľtrhu sa uskutoční v septembri 2019 v Crocus Expo Centre v Moskve. Tradične sa na veľtrhu konalo už 17. udeľovanie titulov "Najlepšie vozidlo roka v Rusku".

A tak: Ruský Truck of the Year je MAZ-5440М9, Ruský Van je Volkswagen Crafter, Ruský Autobus je Setra 500 Comfort Class, Ruský Náves je Schmitz a firma PAO Avtodiesel (YaMZ) získala Zvláštnu Cenu za zásluhy v rozvoji ruského trhu.

Na COMTRANS sa predstavilo veľa výrobcov autobusov, kamiónov a dodávok. Predovšetkým to boli národné značky a bola to zaujímavá a moderná ponuka. KAMAZ napríklad ukázal autonómne vozidlo budúcnosti - People Mover, vyvinuté spoločne s výskumným centrom NAMI. Autobus bez vodiča má kapacitu pre 12 cestujúcich a jazdiť môže rýchlosťou až 40 km/h. Cestujúci môžu tento minibus informovať o svojej pozícii alebo ho zastaviť na požiadanie prostredníctvom aplikácie z telefónu. Ďalšou novinkou od KAMAZu bol elektrický autobus KAMAZ-6282, ktorý bol vystavený aj spolu s rýchlou nabíjacou stanicou. Elektrobus je vybavený lítiovo-titánovou batériou a má dojazd 70 km. Podľa údajov výrobcu trvá doba nabíjania batérie približne 20 minút.

Taktiež GAZ, ako líder na ruskom trhu autobusov, začína s ponukou elektrických autobusov, a to v segmente MIDI pod značkou GAZ, v kategórii mestských autobusov pod značkou LiAZ. V Moskve bol vystavený prototyp s elektrickým pohonom, postavený na nízkopodlažnom modeli LiAZ-5292. Vozidlo prešlo moskovským testom a najazdilo viac ako 13 500 kilometrov. Ďalšou novinkou je autobus GAZ Vector Next - minibus s nízkou podlahou na zadnom previse a priestorom pre invalidný vozík. Ruský výrobca tiež ponúka modernizovanú verziu Vector Next pre diaľkovú prepravu. GAZ tiež vystavil midibus Kursor LE s kapacitou 27 miest na sedenie, ktorý je podľa výrobcu vhodný aj pre zlé cestné podmienky.

Z ponuky importérov je potrebné spomenúť ponuku čínskych výrobcov ako Golden Dragon a Yutong, ako aj ruskú premiéru autobusu Iveco Evadys a svetový debut nového MAN Lion's Coach, a to ešte pred veľtrhom v Kortrijku. Kompletne prepracovaný autokar spĺňa požiadavky moderného dizajnu, je vybavený LED osvetlením a najnovšími asistenčnými systémami, ktoré pomáhajú vodičovi, ako je MAN EfficientCruise, EfficientRoll alebo LGS. Na úvod bude MAN Lion's Coach k dispozícii v dvoch verziách: v 12,10 metrovej dvojnápravovej a 13 metrovej trojnápravovej.

TS: ITEMF Expo
KAMAZ People Mover NAMI.
MAN Lions´Coach.
Volgabus Cityrhythm.
Volgabus Marathon.
Yutong ZK6122H9.