Cestujúcich v Žiline vozí prvý z nových trolejbusov zo Škody Electric
Prví cestujúci sa v Žiline zviezli novým trolejbusom Škoda 27 Tr, ktorý pre mestský dopravný podnik dodala Škoda Electric.
Streda, 11. október 2017, olala
Trolejbus začal skúšobné jazdy s cestujúcimi a obyvatelia a návštevníci Žiliny si tak môžu vyskúšať úplne nové vozidlo, pre ktoré Škodovka premiérovo použila novú generáciu karosérie.

"Trolejbus sa vyznačuje nielen zaujímavým novým dizajnom, ale predovšetkým vysokým komfortom pre cestujúcich i vodičov. Vozidlá sú napríklad vybavené výkonnou klimatizáciou, cestujúcim navyše poslúžia USB konektory, umožňujúce nabíjanie telefónov v priebehu cesty a prehľadný informačný systém. Pre dopravcu je vozidlo zaujímavé z hľadiska nízkych nákladov na prevádzku a údržbu," hovorí obchodný manažér Škody Electric Petr Kasenčák.

Kontrakt pre Žilinu je zložený z dvoch častí. V rámci prvej časti Škoda Electric vyrobí dvanásť kĺbových trolejbusov Škoda 27 Tr a tri vozidlá typu Škoda 26 Tr. Druhou časťou kontraktu je opcia na ďalších dvanásť vozidiel, z toho šesť kĺbových a šesť dvanásťmetrových. Samozrejmosťou nízkopodlažných trolejbusov je kneeling, ktorý umožňuje ľahký nástup a výstup z vozidla.

V dodávkach trolejbusov na Slovensko plzenská Škodovka veľmi úspešná. Škodovácke trolejbusy jazdia aj v Bratislave, Banskej Bystrici alebo Prešove a tiež v trinástich mestách Českej republiky vrátane Pardubíc, Plzne alebo Hradca Králové.

Škoda Electric tento rok uzavrela niekoľko ďalších nových zákaziek na trolejbusy. Do Brna napríklad dodá desať moderných trolejbusov Škoda 26Tr za necelých 130 miliónov korún, pätnásť nových trolejbusov zakúpil Dopravný podnik miest Chomutova a Jirkova a ďalšiu zákazku získala Škodovka tiež v Ostrave, kam dodá dvanásť nových moderných nízkopodlažných trolejbusov za viac ako 160 miliónov korún.

TS: skoda.cz