Ocenenie pre električku Solaris Tramino Lipsko na veľtrhu TRAKO 2017
Električka Solaris Tramino pre Lipsko získala na Medzinárodnom železničnom veľtrhu TRAKO v Gdaňsku cenu im. Ing. Ernesta Malinowského.
Streda, 04. október 2017, olala
Solaris Tramino Lipsko je dlhá 37,63 metra a pozostáva zo štyroch modulov. Električka na veľtrhu v Gdaňsku bola jednou z 23 kusov električiek, ktoré v roku 2015 objednal od Solarisu Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB). Podpísaná rámcová zmluva sa týka dodávky celkom 41 týchto vozidiel do roku 2020.

"Získané ocenenie je odmenou pre všetky osoby, ktoré sa angažovali v projekte Tramino Lipsko. Sú to pracovníci Solarisu, ale tiež dopravca LVB Leipzig, ktorý bol od začiatku tohto projektu maximálne zapojený do inžinierstva a dizajnu, spojeného s výrobou električky pre Lipsko," povedal Zbigniew Palenica, viceprezident Solaris Bus & Coach S.A. a prezident Solaris Tram Sp. s o.o.

Jedným z charakteristických znakov vozidla prezentovaného v Gdaňsku je mimoriadne moderný a starostlivo prepracovaný dizajn. Štýlová koncepcia bola vyvinutá v úzkej spolupráci so zákazníkom a projektovým štúdiom IFS. Podrobná analýza umiestnenia jednotlivých prvkov umožnila optimalizáciu električky pre komfort a ergonómiu, rovnako zohľadňovala aj miestne zvyky a želania. Bola vytvorená špeciálna maketa motorového priestoru, odrážajúca aj najmenšie detaily navrhovaných riešení. Táto koncepcia umožnila vývoj najlepšieho projektu prispôsobeného podmienkam objednávateľa, ktorý neskôr vstúpil do realizácie.

Tramino Lipsko je už tretí kontrakt na električky, ktorý realizuje Solaris na nemeckom trhu. Poľské koľajové vozidlá zavítali predtým do Jeny (5 kusov) a Braunschweigu (18 kusov). Toto druhé mesto nedávno objednalo ďalších sedem vozidiel.

So šírkou 2,3 metra a výškou 3,5 metra má Tramino Lipsko kapacitu pre viac ako 220 cestujúcich, z toho je 75 miest na sedenie.