Busworld 2017: Svetová premiéra Active Brake Assist 4
Prvý systém aktívneho núdzového brzdenia s detekciou chodcov pre zájazdové autobusy.
Streda, 27. september 2017, olala
 • ABA 4 bude k dispozícii v zájazdových autokaroch Mercedes-Benz a Setra od jari 2018
 • ABA 4 varuje vodiča a aktivuje brzdenie
 • Multi-módové radarové systémy s dosahom do 250 m
 • Active Brake Assist: kompatibilný s každou generáciou
Súvisiace články:
 • Novinky Daimler Buses na Busworld Europe 2017 v Kortrijku
 • Busworld 2017: Svetová premiéra Mercedes-Benz Citaro hybrid
 • Busworld 2017: Prvá verejná premiéra Setra TopClass S 531 DT


 • Daimler Buses s Active Brake Assist 4 (ABA 4) s funkciou rozpoznávania chodcov otvára v tejto oblasti novú kapitolu: ide o na svete prvý asistenčný systém núdzového brzdenia v autokare, ktorý brzdenie aktivuje automaticky.
  Gustav Tuschen, vedúci vývoja v spoločnosti Daimler Buses: "Active Brake Assist 4 s rozpoznávaním chodcov je míľnikom vo vývoji asistenčných systémov pre autokary".

  ABA 4 varuje vodiča a aktivuje brzdenie
  Predchádzanie nehodám a ochrana zraniteľnejších účastníkov cestnej premávky sú ústrednými aspektami vývoja bezpečnosti v Daimler Buses. Nový systém Active Brake Assist 4 s rozpoznávaním chodcov tieto snahy odráža. Vizuálne, aj počuteľne varuje vodiča o možnej zrážke s chodcom a súčasne automaticky spúšťa čiastočné brzdenie.
  Dáva tak vodičovi príležitosť zabrániť zrážke s chodcom: vodič môže varovať chodca pomocou klaksónu, alebo iniciovať maximálne brzdenie, aby sa predišlo kolízii.

  Multi-módové radarové systémy majú dosah 250 m
  Technicky povedané, Active Brake Assist 4 s rozpoznávaním chodcov je založený na novej generácii radarovej technológie, ktorou sú vybavené aj najnovšie osobné autá a nákladné vozidlá značky Mercedes-Benz. Elektronický skenovací multimódový radar je vybavený radarovými systémami s dlhým a krátkym dosahom.
  Radar s dlhým dosahom registruje osobné vozidlá a stacionárne prekážky v maximálnej vzdialenosti až do 250 m v priamej línii pred vozidlom, jednostopové vozidlá a bicykle do vzdialenosti 160 m a chodcov až do vzdialenosti 80 m. Radar s krátkym dosahom má maximálny dosah 70 m a dokáže rozpoznať chodcov a vozidlá aj po stranách autokaru.

  Active Brake Assist: kompatibilný s každou generáciou
  Nový systém Active Brake Assist 4 s rozpoznávaním chodcov predstavuje logický vývoj existujúcej, overenej a testovanej jednotky Active Brake Assist 3, ktorá aktivuje maximálne brzdenie pri idúcich vozidlách pred autokarom a pri stacionárnych prekážkach. Mercedes-Benz spôsobil núdzovými brzdovými systémami predchádzajúcich generácií senzáciu. Od prvého brzdového asistenta v roku 2008 až po systém Active Brake Assist 3, ktorý bol uvedený v roku 2014.
  Odborníci z oblasti bezpečnosti si uvedomujú, že funkcia Active Brake Assist môže zachraňovať životy. Na vývoj v spoločnosti Daimler Buses zareagovala aj legislatíva: od novembra 2015 sú núdzové brzdové systémy povinné pre novoregistrované "tažké" autokary a nákladné vozidlá. V súčasnosti aj štandardná verzia AEBS spoločnosti Daimler Buses dokáže viac, než vyžaduje legislatíva. Nový systém Active Brake Assist 4 s rozpoznávaním chodcov stanovuje nové štandardy s ešte vyššou účinnosťou.

  Spustenie na trh je naplánované na jar roku 2018
  ABA 4 bude k dispozícii na jar roku 2018 pre nedávno predstavený Mercedes-Benz Tourismo, aj pre zájazdové autokary Setra, vrátane radu ComfortClass 500 a TopClass 500.