Autobusy Solaris najnovšej generácie pre Poznaň
Zástupcovia predstavenstva MPK Poznaň a Solaris Bus & Coach S.A. podpísali zmluvu na nákup 37 nízkopodlažných, ekologických autobusov. Je to ďalší krok stratégie obnovy vozového parku mestskej dopravy v Poznani.
Piatok, 22. september 2017, olala
Zmluva, ktorú podpísala Solange Olszewska, generálna riaditeľka Solaris Bus & Coach S.A. a riaditeľ MPK Poznań Sp. Wojciech Tulibacki, sa týka nákupu 19 vozidiel s dĺžkou 12 metrov a 18 kĺbových autobusov, s dĺžkou 18 metrov.

Z našej flotily chceme stiahnuť najviac ojazdené vozidlá - hovorí Wojciech Tulibacki, prezident MPK Poznaň. Na oplátku poskytneme nášmu mestu 37 najmodernejších autobusov najnovšej generácie. Motory nových autobusov spĺňajú veľmi prísne emisné normy Euro 6.

"MPK Poznaň bol našim prvým zákazníkom a preto zaujíma v histórii našej firmy osobitné miesto. Som rada, že dopravca opäť vložil do nás dôveru a cestujúcim môžeme poskytnúť vozidlá s najvyššou úrovňou komfortu," hovorí Solange Olszewska, majiteľka a generálna riaditeľka firmy Solaris.

Nové vozidlá budú spĺňať aj najvyššie európske bezpečnostné normy. Budú to nízkopodlažné autobusy, vhodné aj pre telesne postihnuté osoby a cestujúcich s kočíkmi, so systémom vnútorného, aj vonkajšieho monitoringu, ktorý vplýva na bezpečnosť jazdy, s klimatizáciou, systémom automatického hasenia požiaru v motorovom priestore a posuvnými dverami pre rýchlejší a jednoduchší nástup a výstup cestujúcich.

"V nových autobusoch je viacero riešení, ktoré sa už stali v našej ponuke štandardom," konštatuje Wojciech Tulibacki. Klimatizácia a monitorovací systém, energeticky úsporná LED technológia osvetlenia, dodatočný priestor pre kočík, miesto pre bezpečnú prepravu bicyklov, sada vonkajších informačných panelov v LED technológii pre lepšiu viditeľnosť, vnútorný LCD displej, sú len niektoré z nich. V objednaných vozidlách budú tiež absolútne novinky, ktoré sme v našich autobusoch doteraz nemali: rekuperačný systém, s ktorým budú autobusy energeticky úsporné, budú to však aj informácie v Braillovom písme. Je to dôležitá informácia pre nevidiacich a zrakovo postihnutých ľudí a uľahčenie cestovania verejnou dopravou aj ľuďom so zdravotným postihnutím.

Podľa zmluvy budú nové Solarisy Urbino dodané do MPK v lete budúceho roka. Spolu s dodávkou autobusov bude tiež vykonané školenie pre minimálne 20 zamestnancov MPK Poznaň v oblasti výkonu všetkých typov opráv.

Slávnostný podpis zmluvy bol tiež príležitosťou na prezentáciu elektrického autobusu, ktorý bude v najbližších dňoch MPK Poznaň testovať. Nový Solaris Urbino 18 je autobus s úplne nulovými emisiami, ktorý je napájaný elektrickou energiou. Veľmi tiché vozidlo je vybavené batériami Solaris High Energy a hnacou nápravou s integrovanými elektromotormi. Autobus je možné nabíjať pomocou zásuvky plug-in, alebo pantografu. Elektrický Solaris bude jazdiť ulicami Poznane vo farbách MZA Varšava, pretože po testovaní bude počas obdobia troch rokov jazdiť v hlavnom meste.

Solaris Bus & Coach S.A.