EUROPEAN MOBILITY WEEK 2017: Čistá, zdieľaná a inteligentná doprava
Tento týždeň prebieha 16. kampaň Európskej komisie EUROPEAN MOBILITY WEEK 2017. Spolu s viac ako 2000 mestami Európy, aj mimo nej, sa do nej zapája aj čoraz viac slovenských miest. Sú to podujatia, ktoré povzbudzujú obyvateľov, aby vyskúšali alternatívy automobilovej dopravy. Podujatia zvyčajne vrcholila dňom bez áut.
Utorok, 19. september 2017, olala
Témou tohtoročnej kampane EUROPEAN MOBILITY WEEK 2017 je: "Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita", spolu s výzvou "Zdieľanie vás dostane ďalej".

Komisia zároveň začína s výzvou na podávanie žiadostí o tohtoročnú cenu za plánovanie udržateľnej mestskej mobility (SUMP Award).
Tohtoročné ocenenie sa zameriava na zdieľanú mobilitu a na podporu inteligentnej a čistej dopravy, rovnakej témy ako pre EUROPEAN MOBILITY WEEK. SUMP odmeňuje rozvojové plány mobility, so zameraním na rozmanité dopravné potreby ľudí a obchodu.
Termín podávania žiadostí do 3. novembra 2017.

Inštitúcie, ktoré vyvíjajú značné úsilie na podporu trvalo udržateľnej mestskej mobility, môžu každý rok požiadať o cenu EUROPEAN MOBILITY WEEK AWARD. Tento rok v termíne do 23. októbra 2017.

EUROPEAN MOBILITY WEEK sa každý rok zameriava na iný aspekt udržateľnej mestskej mobility. Tohtoročné zameranie a myšlienka zdieľanej mobility sa v mestských centrách šíri rýchlo a to prostredníctvom zavádzania služieb zdieľaných bicyklov, osobných áut, alebo dokonca riešení zdieľania parkov. Výskumníci z University College v Londýne vytvorili mapu Bike Share združujúcu viac ako 600 miest, služba Vélib ' v Paríži ponúka približne 20 000 bicyklov na 1 800 staniciach.

Mestá, ktoré už zdieľanie bicyklov praktizujú, teraz zavádzajú zdieľanie elektrických bicyklov (e-bikes) buď ako doplnok k tradičným bicyklom, alebo ako úplne novú službu. Brusel napríklad čoskoro sprístupní svojich prvých 150 verejných elektrických bicyklov.

Viaceré mestá idú nad rámec tradičného zdieľania automobilov tým, že navrhujú schémy zdieľania elektrických vozidiel, ako napríklad Liselec z La Rochelle.

Obľúbenosť riešení inteligentnej mobility sa zvýšila zavedením elektricky automatizovanej kyvadlovej dopravy, ako napríklad 2getthere, prevádzkovanej v meste Capelle aan den Ijssel v blízkosti Rotterdamu.

K zdieľanej mobilite výrazne prispievajú inteligentné technológie: Métropole de Lyon spustila digitálny nástroj ONLYMOV, ktorý ukáže používateľom najrýchlejšiu cestu pre svoj cieľ, spolu s informáciami o dostupnosti bicyklov a možností zdieľania vozidiel, cyklistických chodníkoch a možnostiach parkovania automobilov a bicyklov.


TS: EUROPEAN MOBILITY WEEK