Brno získa nové trolejbusy, ktoré vedia jazdiť aj bez trolejí
Trolejbus 26 Tr. Foto: skoda.cz.
Škoda Electric dodá do Brna desať moderných trolejbusov. Tamojší dopravný podnik uzavrel s plzenským výrobcom zmluvu na dodávku trolejbusov typu Škoda 26Tr za necelých 130 mil. korún. Ide o ekologické dvanásťmetrové vozidlá s bohatou výbavou.
Streda, 13. september 2017, olala
"Nové trolejbusy budú mať pomocný batériový pohon, takže ich dopravca môže využívať aj na miestach, kde nie je trolejová sieť. Vozidlá budú vybavené klimatizáciou a to v priestore pre cestujúcich, ako aj kabíny vodiča," hovorí obchodný manažér Škody Electric Radek Kapr a pripomína ďalšie z technických predností: "Trolejbusy disponujú takzvanými poloautomatickými zberačmi. To znamená, že vo chvíli, keď vozidlo prechádza z napájania z troleje na batériový pohon, vodič stlačením tlačidla na palubnej doske stiahne zberače, bez toho aby musel prerušovať jazdu, vystupovať z vozidla a zberače sťahovať ručne. "Takéto riešenie sa v posledných rokoch stalo veľmi obľúbeným v celej Európe, trakčné batérie nahrádzajú predtým používané dieselové agregáty.

Škoda Electric dodá do moravskej metropoly všetkých desať nových vozidiel počas roka 2018. Aktuálna zákazka nadviaže na zatiaľ poslednú dodávku z roku 2015, kedy plzenská spoločnosť Brnu odovzdala 30 trolejbusov. "Vozidlá, ktoré do Brna teraz dodáme, sú prvými s pomocným pohonom, ktoré sa v Brne objavia," pripomína Radek Kapr.

Brno je v Českej republike lídrom v trolejbusovej doprave. Má najpočetnejší vozový park, ktorý má zhruba 150 trolejbusov. Škoda Electric dodávala trolejbusy do Brna už v rokoch 2007 až 2009, vtedy išlo o iné nízkopodlažné kĺbové trolejbusy typu Škoda 25 Tr. Škoda Transportation do Brna dodáva nielen trolejbusy, ale vlani úspešne zakončila významný projekt dodávok dvadsiatich nových električiek Elektra.

Plzeňská Škodovka nedávno takisto uzavrela kontrakt na pätnásť nových trolejbusov pre Dopravný podnik miest Chomutov a Jirkov. Ďalšiu zákazku získala v Ostrave, kam dodá dvanásť nových moderných nízkopodlažných trolejbusov za viac ako 160 miliónov korún. Okrem Brna, Ostravy a Chomutova jazdia trolejbusy aj v ďalších desiatich mestách Českej republiky vrátane Plzne, Zlína alebo Hradca Králové.

TS: skoda.cz