Elektrické Solarisy najazdili už viac ako 3 milióny kilometrov
Od odovzdania prvého batériového vozidla zákazníkovi, najazdili elektrické autobusy Solaris už viac ako 3 milióny kilometrov.
Utorok, 12. september 2017, olala
A to je ďalší dôkaz, že je Solaris lídrom elektromobility v Poľsku, aj v Európe.

Prvé kroky smerom k elektromobilite Solaris podnikol už v roku 2001 - predstavením trolejbusu Solaris Trollino. V roku 2006 to bol v Európe prvý sériovo vyrobený autobus s hybridným pohonom - Solaris Urbino hybrid. Prvé, plne elektrické vozidlo, vyrobené v závode v Poznani uzrelo svetlo sveta v roku 2011. Premiérový model Urbino 8,9 LE electric našiel stále miesto v predajnej ponuke výrobcu. Dva roky po jeho premiére, v roku 2013, prišla na rad séria predajov elektrických Solarisov. Prvý smeroval do rakúskeho Klagenfurtu.

V súčasnosti jazdí po európskych cestách takmer 80 elektrobusov s charakteristickým logom zeleného jazvečíka a toto číslo veľmi rýchlo narastá. Okrem vyššie uvedeného Rakúska jazdia tiež vo Švédsku, Fínsku, Nemecku, Španielsku a samozrejme v Poľsku. Od roku 2013 elektrické vozidlá najazdili celkom 3 milióny kilometrov, obsluhujúc trasy, odlišujúce sa vzhľadom terénu, obsadením cestujúcimi a diametrálne odlišnými klimatickými podmienkami - od extrémne studenej Škandinávie po horúce Katalánsko. V priebehu tejto doby preukázali batériové autobusy Solaris predovšetkým vysokú kvalitu a vysokú technickú účinnosť.

Solaris sa dokonale prispôsobuje celosvetovému rozvoju dopravy s nulovými emisiami. Zároveň, propagáciou tejto ekologickej technológie, sa poľský výrobca stretáva s dopytom, ktorý vyjadrili prevádzkovatelia verejnej dopravy z celej Európy. Najlepším dôkazom toho sú ďalšie objednávky na viac ako 100 elektrických autobusov z Bolechowa. V blízkej budúcnosti bude Solaris realizovať zmluvy na dodávky batériových autobusov, okrem iného do: Talianska, Nemecka, Francúzska, Nórska, Rumunska a Poľska. Medzi nimi aj prvé elektrobusy na svete, prispôsobené pre odber krvi, ktoré objednalo Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa v Katovicach..

Od momentu premiéry prvého elektrického Solarisu sa výrobné portfólio výrobcu pre bezemisné vozidlá výrazne zvýšilo. V súčasnosti si zákazníci môžu vybrať z niekoľkých verzií dĺžok vozidla (od 8,9 metrov, 12, 18 a 18,75 metrov), spôsobov nabíjania (zásuvný modul, pantograf, indukčné nabíjanie a vodíkové palivové články, zvyšujúce dojazd). Solaris ponúka tiež pre ekologické vozidlá dva typy batérií: Solaris High Power a Solaris High Energy, ako aj dva režimy prenosu energie. Môže sa použiť elektrická náprava s integrovanými motormi alebo centrálnym motorom. Vďaka tomu je každý elektrický autobus Solaris naozaj šitý na mieru individuálnym potrebám každého zákazníka. Ale najdôležitejšie je, že všetky tieto riešenia sa už uplatnili v praxi vo vozidlách dodaných zákazníkom, ktoré prekonali viac ako 3 milióny kilometrov

Solaris Bus & Coach S.A.