Busworld 2017: Prevádzka E-Mobility a optimálne TCO v stánku VDL Bus & Coach
Svet, aj trhy sa menia. Mobilita ľudí je čoraz dôležitejšia. VDL Bus & Coach reaguje na tieto potreby špecifickými riešeniami na mieru, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality života v mestách a pohodlnejšiemu cestovaniu v udržateľnejšom svete.
Pondelok, 11. september 2017, olala
Autobusy VDL Citea Electric deň čo deň preukazujú svoju hodnotu v rôznych mestách po celej Európe. V každodennej prevádzke už najazdili celkom 4 milióny elektrických kilometrov. Citea LLE a kompletný rad Futura zaručujú najnižšiu úroveň TCO na trhu a vyšší zisk z vlastníctva, vďaka nižšej celkovej hmotnosti, nižšej spotrebe paliva, nižším emisiám škodlivých látok a nižším nákladom na údržbu.
Počas Busworld 2017 VDL Bus & Coach predstaví celý svoj produktový rad, od najnovšieho vývoja v oblasti E-Mobility až po ľahkú Citea LLE s dĺžkou 12,7 metrov a od luxusnej 14,1 metrovej Futury double-decker až po kompaktný midibus Midcity.

VDL Citea Electric
VDL Bus & Coach bude na Busworld 2017 prezentovať niekoľko systémov pre elektrickú verejnú dopravu.
VDL Citea SLFA Electric je elektrický kĺbový autobus s dĺžkou 18,1 metra, vyrobený podľa inovatívneho futuristického dizajnu BRT (Bus Rapid Transit). VDL Citea SLFA Electric nedávno získala ocenenie Red Dot Award za rok 2017. Cena Red Dot Award je prestížnou medzinárodnou cenou za dizajn, ktorú každoročne udeľuje "Design Zentrum Nordrhein Westfalen" v nemeckom Essene. VDL Citea Electric získala cenu v kategórii "Design produktu". Porota jednomyseľne ocenila inovatívny dizajn kĺbového VDL Citea SLFA. Výrobca vo svojom stánku vystaví nikdy predtým nevidený model CITEA SLFA-181 Electric.
VDL Citea SLF-120 Electric je navrhnutá a vyrobená podľa najmodernejšej technológie a na Busworld 2017 bude k dispozícii pre skúšobné jazdy. Ďalší zástupca spomedzi autobusov verejnej dopravy s nulovými emisiami bude na vonkajšej ploche v podobe VDL Citea LLE-99 Electric, vrátane rýchlej nabíjacej stanice. Tento model bol špeciálne vyvinutý pre menej rušné mestské a regionálne autobusové linky, takže aj tieto oblasti môžu využívať verejnú dopravu s nulovými emisiami. S dĺžkou 9,9 metra a s mimoriadne priateľským dizajnom sa tento autobus dokonale spája s obrazom, aký si predstavujú mnohé dediny a malé mestá.

Ľahký šampión VDL Citea LLE
V stánku VDL Bus & Coach bude tiež vystavená Citea LLE-127, ktorá s dĺžkou 12,7 metra predstavuje najdlhšiu variantu Citea LLE. Rozšírený rázvor ponúka priestor pre 4 ďalšie sedadlá v porovnaní s 12-metrovým variantom. No a v porovnaní s podobnými autobusmi s rovnakým počtom sedadiel má Citea LLE-127 tiež výhodu nízkej celkovej hmotnosti, nižšej spotreby paliva, nižších emisií škodlivých látok, nižších nákladov na údržbu a v dôsledku toho najnižšieho TCO na trhu, aj vyšší zisk z vlastníctva.

VDL Citea LLE je ľahký šampión v sortimente vozidiel VDL Bus & Coach a už roky ide o najľahší autobus s nízkym vstupom na trhu. Nový vývoj opäť pomohol znížiť hmotnosť nenaloženého vozidla, čím sa najnovší variant stal ešte ľahší. Hmotnosť prázdneho 12-metrového modelu vozidla dosahuje menej ako 9 000 kg, najmenej o 2 tony menej než akýkoľvek podobný typ autobusu. Táto nízka hmotnosť vedie k veľmi priaznivej spotrebe paliva, čo na druhej strane znamená výrazné zníženie emisií CO2, jemných častíc a NOx.
Okrem zníženia hmotnosti bolo vo vozidle, spolu s funkciou Start-Stop a integrovaným regeneračným systémom dosiahnuté zníženie spotreby paliva o 4% a až o 8% v porovnaní s predchádzajúcou generáciou LLE.
Vystavená verzia LLE bude trojdverová, s dynamickým interiérom, ktorý dokonale kombinuje rôzne varianty možností použitia.

Multitalent VDL MidCity
VDL MidCity bol vyvinutý výhradne pre služby verejnej dopravy. Jeho nízka podlaha je ideálna pre jednoduchý vstup osôb a ľahký prístup pre cestujúcich na invalidných vozíkoch. Jedinečná kombinácia nízkej podlahy a o 70 cm rozšíreného rázvoru je špecialitou vyvinutou VDL Bus & Coach, ktorá ponúka obrovskú flexibilitu navyše (dodatočné sedenie, typy sedadiel a/alebo luxusnejšie rozloženie) a vyšší komfort vstupu. Vďaka unikátnej polohe dvojitých dverí cestujúci vstupujú na palubu vedľa vodiča a je tu priestor na ďalšie sedadlo vľavo od vchodu.
MidCity, vystavené v Kortrijku bude mať sedačky pre 17 cestujúcich (vrátane 3 skladacích sedadiel), priestor na státie pre maximálne 9 cestujúcich a 1 miesto pre invalidné vozíky. Vďaka svojim kompaktným rozmerom (celková dĺžka 8,061 m, vrátane rozšírenia rázvoru o 70 cm a dlhého zadného previsu) je MidCity vysoko manévrovateľný, a je ideálny pre použitie v úzkych uličkách a centrách starých miest.

VDL Futura
Futura vyniká vďaka pozoruhodne nízkej hmotnosti vozidla, vynikajúcej spotrebe paliva, vysokej kapacite cestujúcich, veľkému objemu batožinového priestoru a nízkej cene na kilometer. Všetky tieto funkcie robia z Futury mimoriadne výnosnú investíciu. V rámci radu Futura existuje veľká rozmanitosť, pokiaľ ide o dĺžku, výšku, počet náprav a samozrejme rozloženie a dizajn interiéru.
Vystavená bude VDL Futura FDD2-141, double-decker so 74 + 1 + 1 sedadlami a VDL Futura FHD2-106 s 40 + 1 + 1 sedadlami.
Verejnosti bude zároveň poprvýkrát vystavená VDL Futura FHD2-135. Autobus, vybavený 52 + 1 + 1 sedadlami.
Double-decker Futura FDD2-141 ponúka komfortné a primerané riešenie dopravy pre náročný trh s dovolenkami, ako aj pre medzimestskú dopravu. Použitie unikátnej delenej podlahy v ľahkom sendvičovom materiáli vytvára na dolnej palube výšku 1,86 metra, čo nie je u akéhokoľvek iného autokaru vo svojej triede. Rozšírený uhol pohľadu pre vodiča, dosiahnutý tým, že je delená podlaha smerom k čelnému sklu naklonená nahor, je skutočnou inováciou. Výsledkom je pocit priestoru a optimálna viditeľnosť na všetky strany.
S Futurou FHD2-106 sa VDL Bus & Coach zameriava na VIP segment malých skupín, ktoré chcú cestovať luxusne a pohodlne. Rovnako, ako ostatné modely aj Futura s 10,6 metrovou dĺžkou je vybavená rovnou podlahou.
Futura FHD2-135 má dĺžku 13,5 metra, čo je maximálna povolená dĺžka pre 2 nápravy. Nízka hmotnosť Futury znamená, že táto maximálne povolená dĺžka môže byť plne využitá. Najväčšími výhodami sú obrovské batožinové priestory s objemom viac ako 12 m3 a maximálny rozvrh sedenia 63 + 1 + 1, jedinečný pre dvojnápravové vozidlá. Polomer otáčania len 23,480 mm robí Futuru FHD2-135 ľahko manévrovateľnú.

Luxusný VDL MidEuro
Na vonkajších priestoroch bude vystavený VIP model VDL MidEuro. Tento kompaktný zájazdový autobus je ideálny pre prepravu malých skupín v absolútnom luxuse. Na vytvorenie dodatočného priestoru bol rázvor rozšírený o 70 cm a vozidlo bolo vzadu predĺžené o ďalších 30 cm. Celková dĺžka je 8,4 metra. V interiéri je 16 polokožených sedadiel a 2 stoly z tvrdého dreva so sedadlami v usporiadaní tvárou v tvár. Pre maximálne VIP zážitky je autobus vybavený panoramatickými bočnými oknami, USB portami, chladničkou, multimediálnym systémom a 2 monitormi.

TS: VDL Bus & Coach