Elektrický Mellor Orion na Busworld 2017
Britský výrobca midibusov Mellor predstaví na nadchádzajúcom veľtrhu Busworld svoj Orion E. Plne elektrické vozidlo so 16 sedadlami a je založené na podvozku Fiat Ducato.
Utorok, 08. august 2017, olala
Jeho vývoj trval dva roky. Mellor Orion E má nízkopodlažnú časť, ktorá umožňuje flexibilnú konfiguráciu sedadiel a priestor pre až štyri invalidné vozíky, s prístupom pre cestujúcich buď bočnými vstupnými dverami alebo dvojitými dverami v zadnej časti.

Vozidlo má elektrický pohon predných kolies, čím je dosiahnutá možnosť rozšírenia priestoru pre cestujúcich. Vozidlo je vybavené nezávislým zavesením koncového ramena, ktoré je zárukou veľkého podlahového priestoru, ktorý môže byť konfigurovaný tak, aby vyhovoval potrebám zákazníka.

Britský výrobca je súčasťou Woodall Nicholson Group, spolupracuje na vývine elektrického systému a pohonu s renomovaným európskym výrobcom elektrických vozidiel a pohonných hmôt, spoločnosťou Emoss. Elektroniku dodávajú svetoví dodávatelia komponentov elektrických vozidiel. Výsledkom je autobus s odhadovaným dojazdom 160 kilometrov a dobou dobíjania približne 100 minút pomocou štandardných lítiovo-iónových batérií.

Orion E má vlastnosti moderného elektrického vozidla (EV), vrátane rekuperačného brzdenia a monitorovania ekonomiky. Očakáva sa, že batérie budú mať životnosť najmenej päť rokov, hoci používatelia tej istej technológie v podobných typoch autobusov hlásia životnosť batérií viac ako sedem rokov.

Riadenie modelu Orion E je podobné riadeniu konvenčného vozidla s automatickou prevodovkou: vysoký krútiaci moment znamená, že rozjazd je okamžitý a maximálna rýchlosť 90 km/h sa dosiahne za veľmi krátky čas.

Mellor pridal ďalší prevodový stupeň pre rozjazd do extrémnejších kopcov, hoci vo väčšine situácií v meste je krútiaci moment 2500 Nm na rozjazd dostatočný. S viacerými možnosťami flexibilného nabíjania, ktoré sú k dispozícii od nočného nabíjania až po rýchle nabíjanie, sa bude môcť Orion E využiť na nespočetné množstvo prevádzkových možností.

Mellor sa domnieva, že Orion E je vozidlom, ktoré rieši potreby zákazníkov, prevádzkujúcich v súčasnosti malé autobusy v mestách.

busworld