Nové priestory pre nové sedadlá
Málokto vie, že výrobný závod IVECO BUS vo Vysokom Mýte je nielen najväčším výrobným závodom vo východnej Európe a najväčším výrobcom autobusov v Českej republike, ale aj tretím najväčším výrobcom sedadiel pre vozidlá v hromadnej doprave v celej Európe.
Piatok, 04. august 2017, olala
V roku 2015 tu vyprodukovali 165 tisíc sedadiel a v roku 2016 produkcia vzrástla až na 210 tisíc. Sedadlá sa vyrábajú nielen pre produktové rady Crossway a Evadys, ale dodávajú sa aj do francúzskeho závodu v Annonay do vozidiel Magelys.

Výroba vlastných sedadiel má v Mýte viac než storočnú tradíciu, začala totiž už v 19. storočí na prvých výrobkoch firmy Jozefa Sodomku, teda na kočoch, saniach a bričkách. Pokračovala aj po začatí výroby osobných vozidiel a autobusov značky Carroserie Sodomka v roku 1928 a v tomto roku vstúpila tradícia výroby sedadiel, dnes už pod obchodnou značkou IVECO BUS, do svojej novej etapy.

Na konci marca bola dokončená rozsiahla modernizácia výrobnej linky a uvedená kompletizácia najnovšieho modelu ergonomických sedadiel New Spacio. Na inovačnom procese pracovali technici firmy niekoľko mesiacov a nábeh bol zvládnutý za plnej prevádzky. Výsledkom je úplne nový koncept sériovej výroby autobusových sedadiel. "Stali sme sa mimoriadne univerzálnymi a môžeme pre naše sesterské závody realizovať aj väčšie zákazky," hovorí Stefan Abdulrahman, vedúci prevádzky výroby sedadiel.

Precízne spracovanie sedadiel
A ako vlastne výroba sedadiel prebieha? Rám sedadla sa spojí s penovým materiálom, z nastrihanej látky sa ušije poťah a nasledujú čalúnnické práce. Po zmontovaní sa sedadlo už len prevezie na hlavnú výrobnú linku. O všetko sa stará 170 zamestnancov, z ktorých väčšinu tvoria ženy. Jedná sa o úplne precíznu prácu.

Typická sada pre jeden autobus predstavuje 55 miest, čo je priemerný počet sedadiel v modeloch IVECO BUS z Vysokého Mýta. Jedná sa o dva základné typy: sklopné a pevné. Tie sa ďalej delia na zhruba 10 modelov, ktoré sa potom líšia v závislosti na výbave, teda od typu opierky, stolíkov, sieťok na časopisy, lakťových opierok, opierok na nohy, prevedením poťahov a zvolených materiálov. Najviac sa vyrábajú typy Lineo (pevné) a Skoleo max pre školské autobusy Crossway PRO, prevádzkované vo Francúzsku. Keďže každý zákazník si volí kombináciu sám, za celý rok prejdú výrobnou halou stovky rôznych variantov. Tú svoju si môžete pohodlne nakonfigurovať v Bus Design Centre, kde je k dispozícii kompletný výber opcií. Vo virtuálnom priestore na obrazovke konfigurátora si môžete vybrať z ponuky stoviek overených a homologizovaných materiálov, látok, poťahov, podlahových krytín a mnohých opcií. Odborníci IVECO BUS vám ochotne poradia s výberom materiálov a odporučia aj optimálnu konfiguráciu autobusov pre konkrétne podmienky prevádzky.

Vývoj a konštrukcia sedadiel priamo vo Vysokom Mýte
Vývojové oddelenie IVECO BUS vo Vysokom Mýte sa intenzívne venuje aj vlastnému vývoju a konštrukcii autobusových sedadiel. Koncept, tvary a dizajn sú teda originálne. Vysokomýtski vývojári aplikujú do praxe najnovšie ergonomické poznatky, aby každý nový rad bol ešte pohodlnejší. "Aj sedadlá sú o neustálom vylepšovaní, hoci základná konštrukcia sa dlhodobo nemení," hovorí Stefan Abdulrahman.

Zároveň musia spĺňať viacero noriem, napríklad predpisy týkajúce sa pevnosti, ukotvenia bezpečnostných pásov či horľavosti materiálov, čo robí z vývoja a homologizácie zložitý a dlhodobý proces. "Najprv vyrobíme prototyp, ktorý prejde viacerými testami, napríklad na pevnosť materiálu. Po získaní homologizácie vyrobíme celú sadu, umiestnime ju do vozidla a riešime homologizáciu v autobuse," vysvetľuje vedúci výroby komponentov. "Investície do vývoja a konštrukcie sa vyplácajú, naše autobusy majú najvyššiu možnú obsaditeľnosť cestujúcich vo svojej triede a svojimi parametrami sú veľmi konkurencieschopné. "

Tím vysokomýtských konštruktérov, špecialistov a dizajnérov už teraz pripravuje budúcu generáciu sedadiel pre budúce modely autobusov, ktoré budú opäť predstavovať významný inovačný a technologický pokrok v duchu tradície značky a firmy.

TS: IVECO BUS