O ocenenie 'Sustainable Bus of the Year 2018' sa uchádza 19 kandidátov
Trofej bude víťazom nového ocenenia Sustainable Bus of the Year 2018 odovzdaná 19. októbra 2017 na Busworld Europe v Kortrijku.
Štvrtok, 27. júl 2017, olala
 • Mestské autobusy: Heuliez GX 337 Electric, Irizar i2e, Solaris Urbino 12 Electric, Van Hool Exqui.City, VDL Citea SLFA-181 Electric, Vehixel Cytios 4 Cng, Volvo 7900 Electric.

 • Medzimestské autobusy: Irizar i4 Hybrid, Iveco Crossway CNG, Scania Citywide LE Hybrid, Setra MultiClass S418 Business, Solaris InterUrbino, VDL Futura FMD2-135.

 • Autokary: Irizar i6s Integral, MAN Lion’s Coach, Mercedes Tourismo, Neoplan Skyliner, Setra ComfortClass S 516 HD/2, VDL Futura FHD-106.

 • Devätnásť autobusov a autokarov sa dostalo priamo ku konečnej fáze hodnotení pre cenu Sustainable Bus of the Year Award 2018, ktorá bude odovzdaná na Busworld Kortrijk 19. októbra. Ocenenie, podporované talianskym časopisom Autobus, v spolupráci s Politecnico University v Miláne (v osobe profesora Giulio Ceppi), je rozdelené do troch kategórií: mestské autobusy, medzimestské autobusy a autokary. Je to prvé a jediné európske ocenenie, ktoré v oblasti autobusov uznáva a hodnotí udržateľnosť.

  Viacerí spomedzi kandidátov sú vozidlá na alternatívne palivá. Ocenenie charakterizuje prierezová myšlienka trvalo udržateľného rozvoja a vytvorenie pozitívneho imidžu vozidla v očiach verejnosti. Okrem nízkej úrovne emisií sú v hre aj niektoré ďalšie aspekty: je to bezpečnosť (pre vodiča, cestujúcich a chodcov), pohodlie, hluk, recyklovateľnosť komponentov a všeobecný záväzok výrobcu voči životnému prostrediu.

  V kategórii mestských autobusov je zastúpených sedem uchádzačov. Sú to Solaris Urbino 12 Electric, VDL Citea SLFA 181 Electric, Irizar i2e a plne elektrická verzia Volvo 7900 (protagonista projektu ElectriCity v Göteborgu), Heuliez GX 337 Electric, Vehixel Cytios 4 CNG (jediný neelektrický mestský kandidát), skupinu uzatvára trolejbus Van Hool Exqui.City, 24 m.

  Medzi medzimestskými autobusmi sa o cenu uchádzajú dva hybridy: Irizar i4 Hybrid a Scania Citywide Hybrid. Okrem nich sú v kategórii autobusy: nové Iveco Crossway CNG, Solaris InterUrbino, Setra MultiClass S 418 Business a VDL Futura FMD2-135.

  Medzi autokarmi budú zastúpené dve čerstvé novinky - Mercedes Tourismo a MAN Lion’s Coach. Ďalej je to autokar Setra ComfortClass S 516 HD/2, Irizar I6S Integral, Neoplan Skyliner a Futura FHD2-106 - najmenší z radu VDL zájazdových autokarov.

  Finalisti budú známi v septembri.