Solaris dodá do Talianska 22 elektrických autobusov
V posledných týždňoch získal Solaris dva kontrakty, spolu na dodávku 22 elektrických autobusov do Talianska. 12 nových Solarisov Urbino 12 electric objednal zákazník ATB Bergamo a 10 batériových autobusov dopravca ATM Milan.
Pondelok, 17. júl 2017, olala
Autobusy Solaris Urbino 12 electric, objednané od obidvoch dopravcov, majú z hľadiska technických parametrov veľmi podobnú štruktúru. Vďaka víťazstvu v súťaži Bus of the Year 2017 popularita modelu aj naďalej narastá a nové technológie výrobcu získavajú zo strany zákazníkov čoraz väčšiu dôveru.

Dodávateľom elektrickej výbavy pre autobusy bude v prípade obidvoch objednávok MEDCOM. Urbino electric pre taliansky trh budú vybavené nápravami AVE 130 s integrovanými trakčnými motormi s výkonom 2 x 125 kW. Elektrická energia bude uložená v sade batérií typu High Energy s celkovou kapacitou 240 kWh. V obidvoch vozidlách výrobca namontuje moderný dotykový panel vlastnej konštrukcie.
Aj keď sú preferencie pre pohon a batérie podobné, obaja dopravcovia si vybrali iný spôsob nabíjania energie. Urbino 12 electric pre ATB Bergamo bude používať nabíjačky od výrobcu MEDCOM s možnosťou súčasného nabíjania dvoch autobusov s výkonom 40 kW. Dopravca ATM Milano si vybral palubnú nabíjačku tiež od MEDCOM s výkonom 70 kW.

Priestor pre cestujúcich vo vozidlách ponúka celý rad výbavy pre vodiča a cestujúcich. V prípade ATB Bergamo môžu cestujúci pohodlne sedieť na jednom z 23 miest na sedenie, 11 z nich je k dispozícii z nízkej podlahy. Vozidlo má kapacitu 74 osôb, komfort zaisťuje klimatizácia s automatickým udržiavaním teploty. Interiér autobusu je osvetlený energeticky úspornou technológiou LED. Výrobca vozidlá vybaví tiež monitorovacím systémom ATS, ktorý tvorí 7" displej na stredovej konzole, zadná kamera a kamera nad dverami. Vybavenie vozidiel doplní informačný systém pre cestujúcich.

Zákazník ATM Milano nakonfiguroval svoje vozidlo tak, aby v ňom bolo k dispozícii 26 miest na sedenie, z ktorých 14 je k dispozícii z nízkej podlahy. Komfort cestujúcim zaisťuje efektívna klimatizácia. Jedným z prvkov, ktorý zvyšuje bezpečnostné štandardy je protipožiarny systém Trace. Rovnako ako ATB Bergamo, aj dopravca z Milána objednal veľmi pokročilý monitorovací systém. Skladá sa z 9 kamier a zadnej kamery, 10" monitora na stredovej konzole a záznamníka. Vozidlo bude tiež vybavené systémom počítania cestujúcich.

Pre Solaris, ktorý doteraz dodal do Talianska takmer 740 vozidiel sú objednávky z Bergama a Milána ďalším dôkazom uznania, akému sa autobusy Solaris na tomto trhu tešia. Pripomeňme si, že najväčšia objednávka v histórii Solarisu na 300 autobusov InterUrbino bola práve z Apeninského polostrova od dopravcu COTRAL z regiónu Lazio, s možnosťou opcie na ďalších 60 autobusov.

Dvanásť autobusov Solaris Urbino 12 electric pre ATB budú prvé autobusy z Bolechowa v Bergame, v Miláne sú už veľmi dobre známe. V rokoch 2014 a 2015 pre ATM Milano bolo odovzdaných už 125 autobusov Urbino 12.

TS: Solaris Bus & Coach S.A.