Testovanie autonómnej kyvadlovej dopravy v Paríži
V srdci najväčšej európskej obchodnej štvrti Paríža - La Défense, bola spustená nová kyvadlová autonómna doprava.
Piatok, 14. júl 2017, olala


Autonómnu dopravu, po predstavení 3. júla 2017, prevádzkujú spoločnosti NAVYA a KEOLIS, v spolupráci s parížskym prevádzkovateľom verejnej dopravy Ile-de-France Mobilités (Ex-STIF) a spoločnosťou DEFACTO.

Testovanie bude prebiehať šesť mesiacov s použitím troch plne autonómnych, elektrických vozidiel NAVYA ARMA. Cieľom testov je uspokojiť potreby mobility cestujúcich formou, ktorá zodpovedá prístupu Paríža k inováciám v prospech nových riešení udržateľnej mobility.

Doprava je pre používateľov bezplatná a zahŕňa tri rôzne trasy, sedem dní v týždni v časti Paríža, ktorá každodenne privíta zhruba 500 000 návštevníkov. Počas prvých troch mesiacov budú na jazdách vo vozidle prítomní aj zástupcovia prevádzkovateľov. V druhej fáze však budú vozidlá NAVYA ARMA jazdiť v plne autonómnom režime bez obsluhy. Je to prvýkrát, kedy sa takáto štúdia uskutoční v polo-pešej zóne.

Východiskovým bodom troch trás je úpätie Grande Arche v La Défense, odkiaľ na trase "Grande Arche - Quartier Valmy" a "Faubourg de l'Arche - Technip FMC Tower" jazdia v špičke v pracovnom týždni každých 10 minút, víkendy na trase "Grande Arche - Cheminée de Moretti" každých 20 minút.

Vozidlá NAVYA ARMA majú kapacitu 15 osôb a dosahujú rýchlosť približne 45 km/h, tá je však často limitovaná na 24 km/h kvôli povahe trasy, na ktorej jazdia.

Experiment bude prebiehať minimálne do konca decembra 2017. Umožní to dôkladné testovanie 100% autonómnych a ekologických dopravných prostriedkov vo veľmi hustom mestskom prostredí, s cieľom ich možného nasadenia už v najbližších rokoch.

navya.tech