Električka Aveo s dizajnom pre mesto Doha získala ocenenie "Red Dot"
Električka Siemens Avenio pre Doha, v emiráte Katar bola ocenená prestížnou cenou "Red Dot" v kategórii Product Design 2017. Minimalistický a nadčasový dizajn električky dopĺňa okolie a odráža modernú architektúru Education City Campus v Doha.
Štvrtok, 13. júl 2017, olala
  • Cena "Red Dot" v kategórii "Product Design"
  • Porotu presvedčila vysoká kvalita dizajnu
  • Avenio je úplne bez električkového vedenia
Exteriér električky charakterizujú čisté línie, veľkorysé biele plochy a tmavé okná. Špeciálne tienenie na streche a tónované sklá zaručujú pohodlie cestujúcich aj pri extrémnych vonkajších teplotách. Vzdušná atmosféra interiéru, jemné štýlové čalúnenie sedadiel a elegantne navrhnuté držadlá podčiarkujú moderný charakter električky. Dizajn električky Avenio bol vytvorený v spolupráci s agentúrou "Yellow Window".

V roku 2012 dostal Siemens objednávku na dodávku električkového systému na kľúč pre mesto Doha. Avenio bude jazdiť na 11,5 kilometrovej trase v časti Doha (Education City) úplne bez nadzemného električkového vedenia. Električky sú vybavené hybridným systémom ukladania energie Sitras HES spoločnosti Siemens, ktorý je schopný rýchleho nabíjania aj počas najkratšej zastávky. Vďaka tomuto riešeniu slúži Avenio ako model pre systém trvalo udržateľnej rýchlej dopravy. Technológia zároveň otvára nové perspektívy pre dizajn vozidiel a má pozitívny vplyv na mestskú krajinu.

Siemens dodáva 19 trojčlánkových električiek. Električky, vyrobené vo Viedni, sú špeciálne vybavené pre zvládnutie extrémnych klimatických podmienok v Katare. Okrem vysoko výkonného klimatizačného systému majú na streche špeciálnu clonu na ochranu elektrickej výbavy pred intenzívnym teplom zo slnka.

Siemens získal ocenenie "Red Dot Award: Product Design" už v roku 2015 za vysokorýchlostný vlak "Velaro".

Design Zentrum Nordrhein Westfalen oceňuje vynikajúci medzinárodný dizajn výrobkov prestížnym ocenením Red Dot už od roku 1955. Do súťaže o medzinárodne uznávanú pečať kvality za dizajn vstupuje každoročne množstvo výrobcov a dizajnérov širokého spektra priemyselných výrobkov. V tomto roku spoločnosti a dizajnéri z 54 krajín predložili do súťaže celkom 5 500 produktov. Nárok na cenu "Red Dot Award" dostali od poroty iba dizajny s najpresvedčivejším "vysoko kvalitným dizajnom". Ceny boli udelené začiatkom júla v nemeckom Essene.

siemens.com