Nové autobusy pre bratislavskú MHD dodá česká spoločnosť SOR
Dopravný podnik Bratislava, a. s. (DPB) uzavrel dve zmluvy s českou spoločnosťou SOR Libchavy, spol. s r. o. na dodávku šesťdesiat nových nízkopodlažných autobusov dvoch typov spolu za 17,25 mil. eur bez DPH.
Pondelok, 10. júl 2017, olala
SITA - Ako vyplýva z výsledku oboch verejných súťaží s použitím elektronickej aukcie, ide o 32 kĺbových (trojnápravových) autobusov v dĺžke do 18,8 metra za zmluvnú cenu 10,49 mil. eur a 28 dvojnápravových autobusov v dĺžke do 12,2 metra za 6,76 mil. eur bez DPH.

Predpokladaná cena za 32 autobusov v dĺžke do 18,8 metra predstavovala 10,53 mil. eur a za 28 autobusov do 12,2 metra 6,87 mil. eur bez DPH. Pôvodná plánovaná lehota na dodanie autobusov bola dvanásť mesiacov. V oboch tendroch boli prijaté ponuky tých istých troch uchádzačov, pričom ekonomicky najvýhodnejšiu podľa vyhodnotenia navrhol SOR Libchavy a ďalšie dve navrhli spoločnosti Corex, s. r. o., Vráble a Mercedes-Benz Slovakia, s. r. o., Bratislava.

Jeden autobus SOR v dĺžke takmer devätnásť metrov stojí 327 855 eur a v dĺžke vyše dvanásť metrov 241 371 eur. Záručná lehota autobusu je tri roky, resp. do najazdenia 240 tisíc kilometrov – podľa toho, ktorá skutočnosť nastane skôr od dodania vozidla. Karoséria autobusu má záruku desať rokov, alebo osemstotisíc kilometrov a povrchová úprava šesť rokov. Dlhší autobus má celkovú obsaditeľnosť 144 cestujúcich, z toho na sedenie 43 plus jedno miesto, a kratší autobus má kapacitu 90 osôb, z čoho 25 a jedno miesto je na sedenie.

Oba už skončené tendre boli zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania ešte vo februári tohto roku spolu s ďalšími dvoma súťažami na dodávku kratších nízkopodlažných autobusov. Výsledky zvyšných tendrov zatiaľ neboli zverejnené. DPB chce nakúpiť aj 24 autobusov s dĺžkou maximálne 10,5 metra a kapacitou minimálne 65 cestujúcich za predpokladanú cenu 5,42 mil. eur bez DPH. Ďalších šesť autobusov v dĺžke do 8,6 metra a s kapacitou 45 cestujúcich má odhadované náklady 1,18 mil. eur bez DPH.

Dopravný podnik Bratislava, a. s. bol zapísaný v Obchodnom registri SR 20. apríla 1994, má základné imanie 42,985 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Hlavné mesto SR Bratislava. Spoločnosť prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Bratislave autobusmi, električkami a trolejbusmi, ako aj regionálne autobusové linky do Chorvátskeho Grobu, rakúskeho Hainburgu a maďarskej Rajky.