Maximálny výkon, variabilita, komfort a najvyššia bezpečosť: Nová Setra 531 DT
Nová Setra S 531 DT double-decker z radu TopClass 500 stanovuje vo svojej triede nové štandardy.
Streda, 12. júl 2017, olala
Súvisiaci článok:
Svetová premiéra nového autokaru Setra S 531 DT double-decker


Bezpečnosť: Svetová premiéra pre Active Brake Assist 4, Sideguard Assist v segmente autobusov a autokarov
Nový double-decker prémiovej značky je štandardne vybavený LED svetlometmi s dlhou životnosťou. Na palube vozidla sa v S 531 DT prvýkrát v segmente autobusov a autokarov objavil systém núdzového brzdenia Active Brake Assist 4 (ABA 4). Okrem predtým dostupných funkcií - maximálne brzdenie pri plnom brzdení v reakcii na stacionárne predmety a prekážky pohybujúce sa pred vozidlom, teraz zahŕňa aj detekciu chodcov s automatickou brzdou. Ďalšou svetovou premiérou v segmente autobusov a autokarov je použitie Sideguard Assist na palube poschodového autobusu. Využíva radarové snímače na monitorovanie jazdného pruhu napravo od autobusu pozdĺž celej dĺžky vozidla. Pri odbočovaní a v zákrutách varuje vodiča na chodcov, cyklistov a stacionárne prekážky v dráhe otáčania. Okrem zastavaných plôch slúži aj ako pomocník pri zmene jazdného pruhu.

Účinnosť: Vynikajúca aerodynamika znižuje spotrebu paliva
Nový double-decker je spredu dozadu optimálne aerodynamicky prispôsobený. Vpredu sú čelné sklá s výrazným zakrivením a veľkými polomermi okrajov umožňujúcimi prúdenie vzduchu okolo vozidla, v zadných priehlbniach prúdi vzduch riadeným spôsobom. Inžinieri v oblasti vývoja sa zamerali aj na najmenšie detaily: stierač čelného skla na hornom podlaží je v kľudovej polohe umiestnený vertikálne. Výsledkom týchto opatrení je koeficient odporu Cd = 0,35 - nový orientačný bod pre tento segment. Aerodynamika je základom pre rekordne nízku spotrebu paliva, ktorá klesá o približne sedem až desať percent v porovnaní s predchodcom, podľa druhu použitia. V závislosti od počtu najazdených kilometrov to prispieva k úsporám niekoľkých tisíc litrov paliva ročne.

Variabilita: Nová Setra je autobus, ktorý uspokojí všetky potreby
Cesty na dovolenky, pravidelná diaľková doprava, štýlové bistro-autobusy, medzimestské linky - nová Setra pokrýva všetky možné spôsoby využitia autobusu v tejto škále. Variabilná spodná paluba, spolu s možnosťami riešení pre individuálne stretnutia a sedenia, ktoré sú typické pre značku, sú základom pre túto všestrannosť Vďaka úplne novej konštrukcii môže byť plošina na prízemí vpravo vynechaná. Výsledkom sú nové možnosti: priestor pre invalidné vozíky, inštalácie pre bistro autobusy, demontovateľnú plošinu s priestorom pre detské kočíky pre medzimestské linky alebo s klasickým sedením pre zájazdové účely. Dostupná rozmanitosť sa prejavuje aj v kokpite: zákazníci si môžu vybrať medzi elegantným a funkčným kokpitom Setra ComfortClass 500 a luxusným kokpitom z TopClass 500.

Komfort: svetlý interiér, pohodlné schody, inovatívna toaleta
So svetlým interiérom s množstvom svetla a moderným dizajnom vytvára interiér novej Setry dojem priestoru. Schody, ktoré spájajú dolnú a hornú palubu, upútajú hlavne oko. Sú glazúrované, majú vnútorné obloženie z priesvitného akrylového plastu. Rovnomerne rozmiestnené schody s individuálnym osvetlením a kontinuálnym zábradlím poskytujú cestujúcim pocit bezpečia, pri chôdzi hore aj dole po schodoch. Aj toaleta je v úplne novom dizajne. Biele plochy a príjemné LED osvetlenie pripomínajú moderné kúpeľne.

Setra double-decker a vôňa
K dispozícii je tiež voliteľný systém pre dávkovanie vôní. Po naštartovaní, otvorení dverí alebo ich zatvorení dávkovač automaticky vypustí diskrétnu a nenápadnú dávku vône. Týmto spôsobom, víta cestujúcich na palube čerstvá a nenápadná aura, ktorá povzbudzuje ich pocit pohody. Hlavné komponenty tohto systému boli prevzaté z vozidiel Mercedes-Benz S-triedy. Na výber existuje šesť vôní, od čerstvej a športovej až po ťažšie vône.

daimler.com