Nové Tourismo RHD: Atraktívny a príjemný interiér, na výber dva kokpity vodiča
Mimoriadny komfort pre cestujúcich, aj maximálna funkčnosť pre vodiča. V ďalšom obzretí sa za premiérou nového autokaru Tourismo RHD sa detailnejšie pozrieme na interiér pre cestujúcich, vrátane kabíny vodiča.
Štvrtok, 29. jún 2017, olala
Súvisiace články:Pohodlné vstupy, atraktívne navrhnutý priestor pre cestujúcich, vysoký stupeň flexibility z hľadiska výbavy, nová koncepcia sedadiel, vynikajúca klíma, aj dostatok priestoru na batožinu - to sú faktory, ktoré robia nové Tourismo RHD pre svojich cestujúcich čo najviac príjemné. A to isté platí aj pre vodiča: kde by ste dostali vysokopodlažný zájazdový autokar s výberom z dvoch kokpitov, z ktorých jeden môže byť konfigurovaný presne podľa vašich požiadaviek?

• Atraktívny a príjemný priestor pre cestujúcich
• Individuálne vybavená kuchynka, vyrobená na mieru
• Sofistikovaný systém klimatizácie
• Prvý a jediný vysokopodlažný zájazdový autokar, s výberom z dvoch kokpitov

Pohodlné vstupy nového Tourismo RHD
Nové zájazdové Tourismo RHD je pre cestujúcich pohodlnejšie: rozšírená predná časť poskytuje dostatok priestoru pri vstupe do dverí. Rovné schody sú rovnomerne rozmiestnené, ulička je 1 370 mm nad úrovňou cesty, predná časť už nie je klopená. Priestor na státie je vysoký 2 010 mm a postačujúci aj pre cestujúcich s vyšším vzrastom. Sedadlá sú namontované na plošinách s výškou 150 mm, uľahčujú vstávanie alebo sadanie.

Atraktívny a príjemný priestor pre cestujúcich
Svetlý a atraktívny interiér Tourismo RHD je výsledkom nového prístupu k dizajnu. Farby a tvary sú úplne nové. Viaceré časti stropu harmonicky prechádzajú do políc batožiny. Pre vodiča a sprievodcu sú tu dve veľmi elegantne integrované uzamykateľné priehradky. V opcii je možné dodať tiež prehrávač DVD a Wi-Fi router.
Prevláda zmes šedej a béžovej farby, príjemných pre oči, ktoré harmonizujú so širokou škálou dostupných farieb tkanín. Dva presklené strešné poklopy poskytujú ďalšie osvetlenie priestoru pre cestujúcich. Stredovú časť stropu tvorí svetlosivý textilný panel. Ak sa dopravcovia rozhodnú pre tlmené farby, Mercedes-Benz je schopný na požiadanie dodať stropné lišty v tmavošedej farbe. Iné farebné kombinácie je možné koordinovať s individuálnym konceptom interiéru.
Na strope vpredu môže byť umiestnený elektricky sklopný 19" monitor, druhý môže byť umiestnený pri druhých dverách. V špeciálnej opcii je možné dodať sklápacie monitory aj v strede stropu. Sú tu tiež displeje pre čas a teplotu, palubné WC, značky bezpečnostných pásov a značky pre signalizáciu "stop".
Police na batožinu sú otvorené a samonosné.

Nové sedačky Softline
Novinkou sú sedačky Softline. Prešívaný diamantový vzor, ​​ktorý sa používa pre strednú časť sedačky a operadiel, pripomína ten, ktorý sa nachádza v luxusnej triede Mercedes-Benz. Sedačky Softline sú k dispozícii v jednofarebnom alebo dvojtónovom prevedení, na požiadanie s materiálom z kožených vlákien. Nové Tourismo RHD je vo všeobecnosti vybavené osvedčenými sedačkami svojho predchodcu. Vyrábajú sa "doma", sú pohodlné, ľahké a vysoko kvalitné. K dispozícii je široká škála variantov. Základnou verziou je sedadlo Travel Star Eco s funkčným čalúnením. Variant Softline má naviac dodatočné odpruženie a fleece podšívku, kontúrované operadlo a prešívanie. Špičkový model Luxline je ešte viac odpružený a má výrazný záhyb na boku sedadla a operadla.
V rámci opcie sú dostupné aj USB porty alebo 230 voltové zásuvky.

Vnútorné osvetlenie: "Ufos" s LED technológiou
Systém osvetlenia interiéru nového Tourismo RHD využíva LED technológiu. Charakteristickou črtou sú stropné svietidlá, ktoré vychádzajú z dvoch predchádzajúcich a mimoriadne úspešných sérií modelov. Zasvätenci im dali prezývku "Ufos".
Svietidlá majú plochý dizajn a sú vybavené dvomi úrovňami jasu, môžu sa využívať pre celkové osvetlenie, ako aj ako orientačné osvetlenie počas nočnej jazdy, svietidlá pozdĺž strán slúžia na osvetlenie regálov batožiny. Dvojnápravové modely sú vybavené siedmimi stropnými svietidlami, trojnápravové ôsmimi.

Individuálne vybavená kuchynka, vyrobená na mieru
Mercedes-Benz prvýkrát predstavil kompletne prepracovanú kuchynku, vzhľad ktorej je dokonale koordinovaný s interiérom Tourismo RHD. Jej špecifické vybavenie možno variovať a navrhnúť tak, aby vyhovovalo potrebám aj tých najnáročnejších zákazníkov: môže to byť kávovar s kapacitou 60 šálok, kávovar na prípravu espresa, alebo prístroje na prípravu čaju, hot-dogov alebo mikrovlnná rúra. V hornej časti kuchynky je veľký odkladací priestor, alebo tu môže byť namontovaný chladiaci box. Nová kuchynka je vybavená energeticky úspornou technológiou, je ovládaná dotykovým displejom a je riadená mikroprocesorom.
Pod kuchynkou je spálňa vodiča, ktorá môže byť vybavená všetkým potrebným - od matraca a osvetlenia, po vykurovanie, klimatizáciu a palubný telefón.
Pred druhými dverami, je miesto pre voliteľnú umyvárku a toaletu. Verzie na dlhšie vzdialenosti sú vybavené väčšími zásobníkmi a príslušenstvom, ktoré môže voliteľne obsahovať elektrickú sušičku na ruky, či dávkovač na dezinfekčné prostriedky na ruky.

Výťah pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou v opcii
Nové Tourismo RHD vyhovuje všetkým cestujúcim, vrátane osôb so zníženou pohyblivosťou. Vstupné schody spĺňajú dokonca požiadavky na prístup pre osoby so zdravotným postihnutím v súlade s normou ECE-R 107. Vozidlo je tiež k dispozícii s výťahom pre cestujúcich na invalidných vozíkoch. Zdvíhacie zariadenie je uložené vo vnútri batožinového priestoru v kazetách, umiestnených tesne za prednou nápravou, úhľadne ukryté za samostatnou klapkou. Ak je nainštalovaný výťah, do priestoru pre cestujúcich sú namontované dodatočné dvere.

Sofistikovaný systém klimatizácie
Štandardne je systém klimatizácie navrhnutý ako strešný systém, umiestnený v strednej časti strechy. V závislosti od dĺžky vozidla a požiadaviek môže mať chladiaci výkon 32 kW, 35 kW alebo 39 kW. Klimatizácia je dvojokruhová a je zárukou rovnomerného rozloženia teploty po celej dĺžke vozidla. Priestor vodiča je vybaveny samostatným systémom klimatizácie. Zlepšenie účinnosti klímy pomáha tiež nový systém snímania vlhkosti vzduchu. Systém klimatizácie je výrazne ľahší a hospodárnejší ako v predchádzajúcom modeli. Zatiaľ čo pri bežných systémoch kompresor beží trvale, v novom Tourismo RHD sa zapína iba v prípade potreby.
Systém vykurovania a klimatizácie preukázal svoju účinnosť pri najťažších podmienkach, napríklad pri testovaní v studenej komore pri mínus 20 stupňov Celzia.

Cestujúci určite ocenia tiež výhody dobrého pripojenia
Ďalšou, už nevyhnutnou výbavou autobusov na pravidelných, či dlhých linkách, je vysokorýchlostné internetové pripojenie. Nové Tourismo RHD môže byť vybavené špeciálnym routerom a anténou. Coach Media Router obsahuje dva sloty pre SIM karty s podporou LTE a dva USB porty. Okrem jednoduchej možnosti internetového pripojenia, môžu používatelia používať tiež svoje koncové zariadenia na prístup k dátam, uloženým v separátnej sieti autobusu.
Elektrické napájanie pre cestujúcich je možné riešiť rôznymi spôsobmi: Mercedes-Benz môže vybaviť Tourismo RHD buď USB portami, alebo 230 V zásuvkami, ktoré sú v obidvoch prípadoch namontované na bočných stenách.

Kokpit Basic Plus: je zameraný na funkčnosť
Kokpity pre modely s ľavostranným riadením sa líšia svojim dizajnom a konštrukciou, ale aj vybavením. Basic Plus charakterizuje jeho funkčnosť, konštrukcia je modulárna. Chladiaci box s kapacitou 54 litrov sa nachádza na pravej strane, vpravo od ovládačov. Blízko vodiča je veľká krytá odkladacia priehradka. Po odstránení krytu sa tu môže umiestniť zariadenie na výdaj lístkov, napríklad na príležitostné použitie na pravidelných linkách.

Kokpit Comfort Plus: pôsobivý vzhľad, multimediálny systém CMS
Kokpit Comfort Plus je vybavený chladiacim boxom na strane od sprievodcu. Má kapacitu 67 litrov a elegantnú, zakrivenú rukoväť, ktorá kombinuje funkčnosť s pôsobivým vzhľadom.
Kokpit Comfort Plus je maximálne praktický, navyše, vyzerá veľmi dobre. Výrazný dizajn palubnej dosky, priestor pre Coach Multimedia System CMS. Nachádzajú sa tu ovládacie prvky pre kompletný palubný zábavný systém s rádiom, CD prehrávačom, pripojením MP3/WMA a jednotkou DVD vrátane štandardného navigačného systému, ovládače pre jednotlivé údaje o vozidle, modul Bluetooth na ovládanie telefónu. Všetky kľúčové funkcie sa zobrazujú na 7-palcovom farebnom displeji, je tým uvoľnená stredová konzola a vzniká priestor pre uzatváraciu priehradku. Dostupné sú tiež ďalšie vylepšenia, ako napríklad drážka na bezpečnú podporu tabletu, alebo zásobník na dokumenty formátu A4, pred sedadlom sprievodcu.
A ten sa bude v novom Tourisme určite cítiť komfortne. Jeho sedadlo je individuálne, má sklopné operadlo s podrúčkami. Opierka sedadla je nastaviteľná, rovnako ako vodiaci bod trojbodového bezpečnostného pásu. Podobne ako sedadlo vodiča, aj sedadlo sprievodcu je vybavené automatickým systémom, ktorý monitoruje použitie bezpečnostných pásov v autobuse. Elektrické nastavenie je možné pridať ako voliteľnú možnosť. Môže tu byť tiež doplnená skrinka alebo dvojsedadlo. Mikrofón je namontovaný v držiaku na pravej strane prístrojovej dosky vedľa chladiacej skrinky.

Samostatný kokpit pre modely s pravostranným riadením
Pre trhy s pravostranným riadením Mercedes-Benz vyvinul ďalšiu, samostatnú verziu kokpitu. Zatiaľ čo vizuálne pripomína verziu základného ľavostranného kokpitu Basic Plus, je však tiež vybavený systémom Coach Media System CMS. Štruktúra ovládačov a logika ich ovládania, vrátane multifunkčného volantu, zodpovedajú štruktúre ľavostranného kokpitu. Panel s ovládacími prvkami, kľúč a tachograf sú zrkadlovo prenesené na druhú stranu vozidla.

Reproduktory, vnútorné zrkadlá, roletové žalúzie
Výborne sú vybavené obidva kokpity. Reproduktory nad oknom vodiča, ako aj nad prvými dverami sú zárukou dobrej kvality zvuku pre vodiča, aj sprievodcu. Prepracované vnútorné zrkadlo je namontované v hornej časti čelného skla v strede. Jeho bezrámový dizajn pripomína zrkadlové sklo "trendy" slnečných okuliarov.
Elektricky ovládané žalúzie chránia pred slnkom, ďalšia, voliteľná, ručne ovládaná rolovacia žalúzia môže byť namontovaná ako doplnok na obloženie nad čelným oknom vodiča.