Sosnowiec kupuje tri úplne bezemisné elektrické autobusy Solaris
Zľava: Marek Pikula, generálny riaditeľ PKM Sosnowiec a Zbigniew Palenica, viceprezident Solaris Bus & Coach.
Ďalší
Dopravný podnik v meste Sosnowiec a poľský výrobca Solaris Bus & Coach podpísali 12. júna 2017 zmluvu na dodávku troch batériových autobusov Solaris Urbino 12 electric.
Štvrtok, 15. jún 2017, olala
Okrem toho do konca júna poputuje do mesta Sosnowiec posledná várka nových Solarisov Urbino 12, ktoré sú súčasťou objednávky na 24 nových Solarisov Urbino 12, spĺňajúcich prísne emisné normy Euro 6. Počet "jazvečíkov" v meste tak stúpne na 110 vozidiel.

Solaris Urbino 12 electric sú moderné a spoľahlivé autobusy, ktoré jazdia v uliciach už niekoľkých desiatok európskych miest. Do skupiny miest, ktoré si vybrali batériové autobusy sa pripojil tiež Sosnowiec. Autobusy budú úplne bez emisií, veľmi tiché, vďaka čomu bude zabezpečený vysoký komfort pre cestujúcich aj vodičov. Tri nové Solarisy Urbino 12 electric budú prvými elektrickými autobusmi v tomto meste.

Batériové autobusy budú vybavené centrálnym motorom a elektrickou výzbrojou poľského výrobcu MEDCOM s funkciou získavania elektrickej energie z brzdenia. Batérie s výkonom 200 kWh budú nabíjané pomocou konektora plug-in duálnymi nabíjačkami s výkonom 80 kW a 40 kW. Autobusy budú tiež upravené pre možnosť nabíjania pomocou pantografu, aby batérie mohli byť nabíjané aj počas jazdy v meste.

Príjemné cestovanie v Solarisoch za všetkých poveternostných podmienok zabezpečí efektívna klimatizácia, ktorá je plne automatizovaná a vďaka meraniu teploty vo vnútri vozidla bude prispôsobovaná potrebám cestujúcich. Celkové vnútorné a vonkajšie osvetlenie bude v LED technológii. Rovnako ako v predchádzajúcich Solarisoch pre Sosnowiec budú aj nové autobusy vybavené alkolockom, ktorý musí vodič použiť pred naštartovaním. Ide o ďalšie zariadenie zvyšujúce bezpečnosť na cestách. Elektrické Solarisy, ako prvé v meste Sosnowiec budú vybavené špeciálne označeným miestom pre vozíčkarov a deti.

Nový Solaris Urbino 12 electric bol ocenený titulom "Bus of the Year 2017". K dnešnému dňu, Solaris Bus & Coach už predal viac ako 1 500 vozidiel s elektrickým pohonom. Autobusy Urbino s pohonom elektrickej energie jazdia okrem Poľska tiež v Rakúsku, Českej republike, Fínsku, Španielsku, Nemecku, Nórsku, Švédsku a Taliansku.

TS: Solaris Bus & Coach
Účastníci slávnostného podpisu zmluvy na tri nové Solarisy Urbino 12 elektric.