Hospodárske výsledky skupiny firiem ŠKODA Transportation za rok 2016
Auditované konsolidované tržby skupiny Škoda Transportation za minulý rok dosiahli sumu 15,7 mld. korún.
Utorok, 18. apríl 2017, olala
Čistý zisk celej skupiny predstavoval 1 571 miliónov korún. Hospodárske výsledky sú uvádzané podľa medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS).

Skupina Škoda Transportation je najväčšou firmou zaoberajúcou sa dopravným strojárenstvom v strednej a východnej Európe. Medzi hlavné aktivity skupiny so silným postavením na domácom i zahraničnom trhu patrí predovšetkým výroba električiek, prímestských elektrických vlakov, lokomotív, súprav metra, trolejbusov alebo elektobusov.

V roku 2016 vyrobila skupina Škoda Transportation 87 nízkopodlažných moderných električiek, ktoré dodala napríklad do fínskych Helsínk, Bratislavy alebo Prahy. Skupina tiež vyprodukovala viac ako desať dvojpodlažných vozňov pre Fínske dráhy, niekoľko súprav metra pre Petrohrad alebo lokomotívy pre Deusche Bahn. Zároveň vyrobila niekoľko desiatok trolejbusov a desať nových elektrobusov. Z kľúčových zahraničných zákaziek uzavretých v roku 2016 možno menovať napríklad zákazky na električky pre nemecký Chemnitz, turecký Eskişehir alebo Lotyšskú Rigu. Škoda Transportation v roku 2016 tiež založila v Spojených štátoch amerických novú dcérsku spoločnosť.

Skupina firiem Škoda Transportation vlani zamestnávala celkom 5 327 ľudí. Do výskumu a vývoja každoročne investuje zhruba miliardu korún, za rok 2016 sa táto suma vyšplhala zhruba na 1 032 miliónov korún.

TS: skoda.cz