Zlatá úroveň v rámci programu World Class Manufacturing pre závod IVECO
Závod značky IVECO v Madride je prvá zo 64 prevádzok skupiny CNH Industrial na celom svete, ktorá dosiahla najvyššiu úroveň v oblasti dokonalosti výroby.
Štvrtok, 20. apríl 2017, olala
Dosiahnutie zlatej úrovne v programe WCM si vyžiadalo intenzívne práce na transformácii výrobných systémov a výrazné zlepšenia v oblasti ochrany životného prostredia a bezpečnosti, pre ktoré bola rozhodujúca účasť každého zamestnanca závodu.

Závod v Madride vyrába ponuku ťažkých vozidiel IVECO, ktorú tvoria nový Stralis NP a XP a Trakker pre svetové trhy.

Závod značky IVECO v španielskom Madride je prvým výrobným závodom skupiny CNH Industrial, ktorému sa podarilo dosiahnuť zlatú úroveň v programe World Class Manufacturing (WCM) – jeden z najvyšších svetových štandardov výrobného priemyslu pre integrované riadenie výrobných závodov a procesov. Vďaka tomuto úspechu je závod odteraz najvyššie hodnotená prevádzka z hľadiska dokonalosti výroby spomedzi 64 prevádzok skupiny na celom svete.

Pierre Lahutte, prezident značky IVECO, sa vyjadril: „Sme veľmi hrdí na madridský závod a jeho zlatú úroveň v programe WCM. Ide o obrovský úspech, ktorý sa podarilo dosiahnuť vďaka tímovej práci, úsiliu a odhodlaniu každého zamestnanca tohto závodu. Urobili sme významné investície do zariadenia a prostredníctvom trvalého úsilia všetkých ľudí zapojených do výroby sme kompletne prepracovali výrobné procesy. Výsledkom je špičková kvalita každého jedného vozidla, ktoré opúšťa montážnu linku.“

Tom Verbaeten, hlavný referent pre výrobu skupiny CNH Industrial, dodáva: „Pred 10 rokmi sme začali pracovať na pretváraní všetkých procesov v našom závode a išlo o vytrvalé úsilie o trvalé zlepšovanie. Závod je dnes najvyššie hodnotená prevádzka z hľadiska kvality výroby. Dosiahli sme najvyššiu úroveň v tejto oblasti, no nepovažujeme to za konečný stav: ide o začiatok našej novej éry dokonalosti a v rámci tohto procesu trvalého zlepšovania budeme pracovať rovnako tvrdo na tom, aby sme našim zákazníkom dodávali nákladné vozidlá IVECO najvyššej kvality.“

  Madridský závod dosiahol pri audite WCM najlepšie výsledky vo svojej histórii vďaka zlepšeniam, ktoré zaviedol v priebehu rokov, a ktoré sa premietli do trvalého zvyšovania bezpečnosti, vysokej kvality procesov a výrobkov a poskytovania služieb na úrovni 100 %. Vynikajúce environmentálne zlepšenia závodu ďalej viedli k 53% zníženiu emisií CO2 na každé vyrobené vozidlo a k recyklácii 99 % odpadov vyprodukovaných závodom.

Väčšinu z týchto zlepšení sa podarilo dosiahnuť vďaka účasti zamestnancov závodu na programe odporúčaní, v rámci ktorého je madridský závod s 28 odporúčaniami na každého zamestnanca za rok celosvetovým meradlom skupiny.

Madridský závod: zo Španielska do zvyšku sveta
V závode značky IVECO v Madride sa nachádzajú výrobné linky a výskumné a vývojové centrum pre ponuku ťažkých vozidiel značky: nový Stralis vo verzii so vznetovým motorom, Stralis XP, verzie s pohonom na CNG a LNG, Stralis NP a tiež aj Trakker. Flexibilný a komplexný výrobný proces prevádzky umožňuje vyrábať až 300 tisíc rôznych verzií týchto vozidiel. 87 % z tejto produkcie je určených na vývoz predovšetkým na európske trhy, ale aj do krajín Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.
Závod zamestnáva viac ako 2 500 ľudí s najvyšším podielom zamestnaných žien v španielskom automobilovom priemysle: 21 %. V minulom roku získal cenu Excellence Award od Kaizen Institute v kategórii systémov trvalého zlepšovania.

Madrid: továreň plná histórie
Značka IVECO získala madridský závod v roku 1990 prevzatím historickej španielskej značky nákladných vozidiel Pegaso. V roku 2016 závod oslávil 70. výročie značky Pegaso a predstavením limitovanej edície modelu Stralis vzdal hold menu, ktoré bolo počas mnohých rokov hybnou silou industrializácie v Španielsku. Značka Pegaso sa zrodila v roku 1946 pod názvom Empresa Nacionalde Autocamiones (ENASA). Projekt veľkého výrobného závodu v Madride bol zahájený okamžite a prvá etapa výstavby bola dokončená v roku 1955. Celková produkcia značky Pegaso v Madride v období rokov 1946 až 1990 dosiahla 405 000 vozidiel. V roku 2008 pod názvom IVECO Pegaso výrobná prevádzka dosiahla míľnik jedného milióna predaných vozidiel.

Značka IVECO a jeho záväzky v Španielsku
Druhý závod značky IVECO v Španielsku, ktorý sa nachádza v meste Valladolid, tiež patrí medzi najlepšie zo 64 závodov skupiny CNH Industrial vo svete – len jeden bod od zlatej úrovne. V roku 2012 sa značka IVECO rozhodla sústrediť všetky svoje činnosti spojené s výrobou ťažkých vozidiel v Španielsku, čo si vyžiadalo zdvojnásobenie produkcie v krajine. Odvtedy investovala do španielskych závodov 500 miliónov eur a jej cieľom je aj naďalej zvyšovať výrobnú kapacitu so zameraním na špecializáciu oboch závodov v mestách Madrid a Valladolid.

Iveco Czech Republic, a. s.