Dva Solarisy Urbino 12 electric posilnia najväčšiu ekologickú flotilu v Nórsku
Autobusovú flotilu Unibuss, jedného z najväčších nórskych dopravcov, doplnia dva nové autobusy Urbino 12 electric. Prvé batériové bezemisné Solarisy budú pre dopravcu znamenať začiatok novej éry.
Piatok, 07. apríl 2017, olala
Podľa zmluvy, ktorá bola podpísaná 30. marca, budú obidve vozidlá uvedené do prevádzky na jeseň tohto roka.

Dva nové 12 metrové Urbino electric budú vybavené elektrickou portálovou nápravou ZF AVE 130. Energiu pre jej pohon budú dodávať batérie High Power, s kapacitou 75 kWh. Systém nabíjania batérií od spoločnosti Siemens, ktorý umožňuje prevádzku autobusu počas celého dňa, bude umiestnený na streche vozidla. Pantograf sa na nabíjacej stanici spúšťa na strechu autobusu automaticky, celý proces nabíjania nebude trvať dlhšie ako 8 minút. Solaris už používa podobné riešenie pre autobusy rovnakého typu pre dopravcu v Hamburgu.

Zmluva, ktorú podpísali firmy Solaris a Unibuss predpokladá, že vozidlá budú odovzdané na jeseň tohto roku a budú prevádzkované na linke číslo 74, spájajúcej štvrte Vika a Mortensrud v nórskom hlavnom meste.

Unibuss, ako jeden z najväčších dopravcov v Nórsku s flotilou takmer 750 vozidiel, zabezpečuje dopravu cestujúcich vo východnej časti Nórska, a je zároveň jednou z najekologickejších dopravných spoločností v krajine. Disponuje autobusmi, poháňanými vodíkom, bioplynom, hybridnými vozidlami, aj biodieslami. Nové Solarisy Urbino electric budú prvými batériovými autobusmi v jeho vozovom parku.

Elektrické autobusy Solaris absolvovali vlani u dopravcu v Oslo testovacie jazdy. Ich cieľom bolo získať skúsenosti týkajúce sa každodennej prevádzky batériových vozidiel v meste do roku 2020. Oslo je jednou z najväčších svetových metropol, ktorá silne investuje do podpory elektromobility a v blízkej budúcnosti plánuje postupné zavádzanie elektrických autobusov. Vedenie mesta predpokladá, že do roku 2020 bude v uliciach Oslo jazdiť 100 takýchto vozidiel, v roku 2025 má byť najmenej 60% autobusov verejnej dopravy poháňaných elektricky.

Verejná doprava, šetrná k životnému prostrediu bola centrom záujmu Solarisu od samého začiatku jeho činnosti. Už v prvých rokoch svojej existencie firma investovala veľa prostriedkov do rozvoja elektromobility. Solaris kontinuálne zavádza nové technológie, ktoré sa stávajú čoraz viac ekologickejšie, počnúc od trolejbusov, cez hybridné autobusy, električky, končiac elektrickými autobusmi. Víťazstvo nového Urbino 12 electric v minuloročnej súťaži "Bus of the Year 2017" bolo vyvrcholením týchto snáh, keď sa prvýkrát v histórii súťaže stal víťazom elektrický autobus.

TS: Solaris Bus & Coach S.A.
Na fotografii zľava: Lars-Einar Petterson, PR-manažér Siemens, Oystein Svendsen, CEO Unibuss, Sverre Skaar, generálny riaditeľ Solaris Norge AS.