Mercedes-Benz Tourismo RHD high-deck touring coach:
Najpredávanejšie zájazdové vozidlo v Európe má nástupcu: nový zájazdový autokar Mercedes-Benz Tourismo RHD high-deck.
Utorok, 04. apríl 2017, olala
Počas obdobia dlhých rokov bol jednoznačným číslom jedna medzi "high-deckermi": Mercedes-Benz Tourismo RHD (high-deck touring coach) tvorí chrbticu autobusových parkov po celej Európe, aj mimo nej. Teraz sa v jeho spätnom zrkadle objavuje nástupca: Mercedes-Benz umožnil prvý pohľad na nové Tourismo RHD.
High-decker prešiel kompletnou prestavbu a určite získa potlesk nielen pre svoje pohodlie, ale predovšetkým pre svoju vynikajúcu ekonomiku a bezpečnosť.

Nové Tourismo RHD oslávi svoju prvú verejnú premiéru na veľtrhu Busworld v belgickom Kortrijku v októbri tohto roku.

Hartmut Schick, riaditeľ Daimler Buses: "Nové Tourismo RHD je nakonfigurované tak, aby presne vyhovovalo prianiam a požiadavkám autobusových prevádzkovateľov, stanovuje kritériá pre ekonomickú efektivitu a bezpečnosť a poskytuje presvedčivý balík pre komfort a jednoduchú obsluhu."

High-deck zájazdový autobus na mieru, podľa individuálnych požiadaviek s ľahko identifikovateľným dizajnom značky
Nové Tourismo bude dostupné v štyroch hlavných veľkostiach autokarov pre "biznis segment": štyri modely v troch dĺžkach, od necelých 12 m až po 14 m. Mercedes-Benz tak vymedzuje rad, ktorý je veľmi dôležitý pre autobusovú a autokarovú dopravu - od vysoko funkčných autobusov pre pravidelnú dopravu, výlety, diaľkové autobusové linky, až po vysoko komfortné zájazdové autokary.
Nové Tourismo RHD vďaka novému motoru rozšíri tento rad ešte ďalej, a to vďaka škále možností jeho nasadenia. Autokar bude vybavený motormi - od kompaktného, ľahkého Mercedes-Benz OM 936 in-line šesťvalcového motora s objemom 7,7 l a výkonom 260 kW (354 hp), po nový výkonný motor s výkonom 335 kW (456 hp), založenom na známom OM 470, 10,7 l. Tourismo bude prispôsobovať množstvo rôznych požiadaviek zákazníkov svojimi dvomi rôznymi voliteľnými kabínami a priestorom pre cestujúcich, ktoré môže byť vybavené tak, aby vyhovovali individuálnym potrebám.
Úplne nová je tiež konštrukcia nového high-deckera. Zostáva zachovaná známa súvislosť medzi tvarom a funkciou, ktorá je jasne viditeľná.

Zájazdový autokar ako ekonomický zázrak
Pre autobusových a autokarových dopravcov bude zaujímavá vynikajúca ekonomika nového Tourismo RHD. Vďaka jemne obrúsenej aerodynamike boli jeho hodnoty odporu vzduchu znížené na neprekonateľnú úroveň Cd = 0.33. Tá bude prispievať k podstatne zníženým údajom o spotrebe paliva, s príslušne nižšími emisiami.
Spotreba môže byť ďalej znížená aj s novými možnosťami, ako sú PPC - Predictive Powertrain Control, k dispozícii prvýkrát v autokare Tourismo. Spolu so svojimi dlhými intervalmi údržby a komplexnými balíkmi služieb sa predpokladá, že nové Tourismo RHD bude považované za nový ekonomický zázrak medzi zájazdovými autokarmi.

S novými asistenčnými systémami bude bezpečnostný expert vo svojej triede vozidiel
Úroveň bezpečnosti nového Tourismo RHD stanovuje kritériá pre svoju triedu. Aby sa zabránilo nehodám, dôraz je kladený na maximum aktívnej bezpečnosti. Okrem bohatej štandardnej bezpečnostnej výbavy, bude nové Tourismo RHD tiež k dispozícii s voliteľným Active Brake Assist 3 núdzovým brzdovým systémom, jedným z niekoľkých prvenstiev pre nový model. Okrem možných prekážok pohybujúcich sa pred vozidlom, ABA 3 tiež rozpoznáva pevné prekážky a v prípade potreby aktivuje silné brzdenie. Ako je typické pre modely Mercedes-Benz, nové Tourismo RHD už viac než spĺňa budúce zákonné predpisy.
V prípade nehody s čelným nárazom poskytuje účinnú ochranu pre vodiča a spolujazdca patentovaný bezpečnostný systém Front Collision Guard (FCG). Zvýšila sa tiež konštrukčná pevnosť, v súlade s pripravovaným nariadením ECE-R 66.02.

Interiér s novým systémom ovládania klimatizácie zaručuje vynikajúci jazdný komfort
Na prvom mieste v novom Tourismo RHD je jazdný komfort cestujúcich, pre ktorých sú pripravené pohodlné, ergonomické vstupné schody a vzdušný príjemne navrhnutý interiér vozidla. Ďalším "highlightom" sú nové Softline sedačky: atraktívne, s čalúnením a operadlami so vzorom diamantov evokujú luxusnú triedu automobilov Mercedes.
Príjemný pocit pohodlia v novom Tourismo RHD zabezpečujú dve kontrolné zóny, s plne automatickým riadením a samostatnou cirkuláciou pre vykurovanie a kontrolu klímy. Sú zárukou konštantnej teploty vo vozidle.

Cestovanie s Coach MediaRouter a multimédiami
Nový Mercedes-Benz Tourismo môže byť voliteľne, už z výroby, vybavený v špecifikácii s WLAN routerom a anténami. Coach MediaRouter obsahuje dva sloty pre LTE SIM karty a dva USB porty. Jednoduchý prístup k internetovému pripojeniu zaisťuje, že používatelia môžu používať tiež vlastné koncové zariadenia pre prístup k médiám, uloženým lokálne v autobuse.

Efektívna prevádzka autobusov a autokarov s FleetBoard
Už pri výrobe nového Tourisma je možná konfigurácia vrátane telematického systému FleetBoard, ktorá poskytuje maximálne transparentné dáta pre prevádzkovateľov o ich vozovom parku. Modulárne služby FleetBoard boli vyvinuté špeciálne pre riadenie špecifického autobusového vozového parku a sú k dispozícii v celej Európe. FleetBoard umožňuje identifikovať a využívať potenciál úspor v autobusovej a autokarovej flotile.

TS: daimler.com