Ženy– vodičky autobusov? Dnes už nič nezvyčajné
Povolanie vodiča autobusu už dávno nie je výlučne mužskou doménou. Aj na Slovensku môžete stretnúť za volantom autobusu mestskej dopravy stále viac žien. Len medzi vodičmi spoločností ARRIVA je ich 11.
Piatok, 10. marec 2017, olala
Vo Veľkej Británii tvoria ženy približne desať percent vodičov autobusov ARRIVA. Aj v susedných krajinách, kde ARRIVA pôsobí, stúpa záujem o toto povolanie v radoch žien a za posledné roky dosahuje ich podiel niekde až tri percentá. Aj na Slovensku môžete stretnúť za volantom autobusu mestskej dopravy stále viac žien. Len medzi vodičmi spoločností ARRIVA je ich 11.

„V súčasnosti môže byť povolanie vodič autobusu rovnako atraktívne pre ženy ako pre mužov. V porovnaní s minulosťou je totiž šoférovanie autobusu vďaka posilňovačom riadenia a modernej technike fyzicky menej náročné, a teda vhodné aj pre ženy. Aktuálne vozí našich cestujúcich aj 11vodičiek a veľmi radi privítame ďalšie kolegyne,“ hovorí László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku. ARRIVA myslí aj na matky s malými deťmi: „Kolegyniam ponúkame prácu aj na skrátený úväzok. Pracovnú dobu si môžu prispôsobiť a zmeny striedať,“ zdôrazňuje.

ARRIVA ponúka záujemcom o povolanie vodiča aj pomoc pri financovaní rozšírenia vodičských oprávnení zo skupín B a C na potrebné D. „Záujemcom a budúcim kolegom radi pomôžeme s financiami potrebnými na získanie vodičského oprávnenia skupiny D a kvalifikačnej karty vodiča. Veríme, že aj tento benefit pomôže pri rozhodovaní uchádzačov,“ dodáva L. Ivan. Záujemkyne a záujemcovia o povolanie vodiča nájdu všetky aktuálne voľné pozície na webstránke spoločnosti alebo na jednotlivých personálnych oddeleniach ARRIVA, kde si môžu dohodnúť konzultáciu aj skúšobnú jazdu.

Podľa skúseností spoločností ARRIVA na Slovensku sú ženy – vodičky medzi cestujúcimi obľúbené: „Na našich kolegyniach cestujúci oceňujú empatiu – napríklad voči starším ľuďom, ale aj mamičkám s kočíkmi,“ hovorí L. Ivan. Spoločnosť sa však usiluje, aby všetci jej zamestnanci dbali o bezpečnosť cestujúcich i seba a dodržiavali všetky pravidlá týkajúce sa bezpečnej, plynulej a včasnej dopravy.

TS: ARRIVA