'Mini záhrady' na strechách autobusov ako boj proti znečisteniu v Madride
V sérii opatrení na riešenie znečistenia ovzdušia v meste prišla radnica v Madride s vysoko inovatívnym a nekonvenčným plánom.
Piatok, 10. marec 2017, olala
Španielske mesto vyhlásilo, že má v pláne na strechách autobusov verejnej dopravy a autobusových zastávkach vysadiť mini záhrady na podporu svojej "zelenej" stratégie.
Navrhnuté záhrady budú sebestačné a každá z nich bude stáť mestskú radnicu okolo 2 500 €. V prvej fáze plánu bude v meste inštalovaných 130 záhrad. Autobusy na linkách č. 27 a 34 budú prvými, ktoré budú aktérmi tejto "zelenej" revolúcie.

Ako sa budú odlišovať od bežných autobusov?
Stále zelené záhrady, inštalované na strechách autobusov budú absorbovať CO2, emitovaný z vozidiel v prevádzke a budú zároveň pohlcovať hluk a teplo. Rastliny budú vďaka fotosyntéze zároveň čistiť znečistený vzduch tým, že budú v meste produkovať kyslík.
Mesto sa snaží zlepšiť kvalitu mestského ovzdušia po tom, čo hladina smogu dosiahla alarmujúcu úroveň. V niektorých oblastiach mesta musela radnica dokonca nariadiť obmedzenia dopravy.
Projekt s názvom "Muévete en verde" je súčasťou šiestich návrhov transformácie španielskej metropoly na "zelený" príklad pre celý svet.

Avšak, Madrid nie je prvým mestom, ktoré prišlo s takýmto nápadom.
Myšlienka udržateľných a ekologicky šetrných autobusov bola prvýkrát predstavená v roku 2010 americkým dizajnérom Marco Castro Cosio, ktorý sa snažil presadiť svoj projekt "Bus Roots" s cieľom nového spojenia mestskej komunity s prírodou.

Katalánsky krajinkár Marc Granen tiež navrhnol podobné autobusy v španielskom meste Girona v roku 2013.
O rok neskôr vyrazil na cesty v Istanbule autobus verejnej dopravy tiež s mini záhradou na streche.

dailysabah.com